AnkaraÇorbaNE YİYELİMNEREDE YİYELİM

Ankara’da En İyi Kelle-Paça Çorbası Nerede İçilir? Paçacı Salih, Mamak, Ankara

Hiç şüphesiz Ankara’daki en iyi çorbacı. Adaşımız diye demiyoruz, yukarıda Allah var. Çorbaya fısıldıyor adeta. Kendi ruhundan üflüyor. Ankara’ya gitmezden evvel gördük kendisini. Amatörce yaptığı sosyal medya paylaşımlarından bile okuduk cevherini. Önündeki rafta kuzu kellesinden ve sakatatlarından boşalttığı bir takım setler var ve o setler ile Ankara’nın en iyi çorbasını yapıyor Salih Usta.

Uzmanlığı sakatat. Abartmıyoruz. Bir gece Ankara’ya vardığımızda ilk gitmek istediğimiz yer Paçacı Salih oldu. Neden? Çünkü kuzu-kelle ve paça setini sökmüş ya, önüne dizmiş mesela. Her şey eklektik (ayrıksı) duruyor belki ama çorbanın suyunda bunları taam eyliyorsunuz.

Yani çorbanıza az beyin koy, dili bol olsun, kelle etti şu kadar olsun hatta az da işkembe ya da paça koy diyebilirsiniz. Kişiselleştirilebilir sakatat çorbası gibi düşünün. Neden bugüne kadar yapılmadığı bir muamma zaten. Ama Paçacı Salih bunu başarmış işte. Bize de övmek düşüyor.

Gittiğimizde bize henüz taze pişirdiği kelleyi bir güzel ayıkladı. Isıtıp kelle-paça çorbalarımızı bir güzel önümüze koydu. Sonra az da işkembe istedik. Dili ve beyni de ayrıca ayıklayıp önümüze söğüş tabağı yaptı. Yeşillikler cabası. Yüce Allah bu nasıl bir ziyafet! Dostlar ile çorbayı içer ve söğüşlerimizi yer iken buranın yılın keşfi olduğunu hemen anladık. Nasıl olmasın? Bariz yılın lezzet keşfi işte.

Çünkü bu noktadan işler başka yerlere ilerler şüphesiz. (Tüyo: Ayıklanmış sakatatlardan bazı başka yemekler bile çıkabilir mesela. Salih Usta zamanla kendine has bir lezzet ortaya koyacaktır diye düşünüyoruz.)

*En yeni ve en iyi lezzet/mekan keşiflerimizi için bizi Harbiyiyorum Instagram hesabımızdan takip edin.

Masaya koyduğu acı biberi ekstra acı. Nasıl olmasın? Hatay Samandağ menşeili. Kolajense kolajen. Açıklama ve ilim ise duvarda her yerde açıklama… Lezzet desen biliyor. Eti, sakatatı işlemeyi biliyor Salih Usta. Esnaflık desen var. Hasılı, fazlası var eksiği yok. Orada ancak yemekten anlamayan eksik/noksan ruhlar hata bulacaktır.

Paçacı Salih çorbacı doğanlardan değil. Sonradan çorbacı olanlardan. Hal böyle olunca sektöre yeni bir soluk ve yeni bir ekol getirmiş. Çünkü bilindik çorbacı anlayışının iki tık dışından bakıp düşünmüş bir kere. Sonra çorba konusunu sıfırdan ele almış. Zaten Salih Usta’nın yüzüne bakınca anlıyorsunuz ondan iyi bir çorba içeceğinizi…

İçtiğimiz kelle-paça çorbası da, işkembe çorbası da çok başarılıydı. Dil söğüş ve beyin söğüş ile zaten nirvanaya ulaştık.

Ankaralı Paçacı Salih’i biz Türkiye’nin en iyi çorbacıları ve sakatatçıları arasına aldık. Gerisini Michelin ve diğer ulema düşünsün.

Giderseniz bizden de bolca selam götürün.

Vesselam.

*Diğer Ankara lezzet/mekan keşif yazılarımızı da okuyun;

Paçacı Salih
Adres: Abidinpaşa, Aşık Veysel Mahallesi, Bağlarbaşı Cd. No:110/B, 06620 Mamak/Ankara
Tel: 03125574040

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir