Diğer Listeler

Yumurtanın Dünya Üzerinde 28 Farklı Yeniş Biçimi

Dünya Üzerinde Yapılan Yumurta Yemekleri

Yumurtanın tarihi hiç şüphesiz ilk tavuğa dayanır :) O gün bugündür tüm tavuklar insanoğlu için en değerli, en yararlı ve en besleyici gıdalarından biri olan yumurtayı üretmeye devam etmiştir. Bu mukaddes yiyecek için tavuklara ne kadar teşekkür etsek az.

Şaka bir yana yumurta, yemek tarifleri içerisinde malzeme olarak en çok kullanılan besindir. Bedensel ve zihinsel gelişim açısından da oldukça önemlidir.

Ortalama 50 gr olan bir yumurtada 70 kalori, 6 g protein, 5 g yağ, 1 g karbonhidrat bulunur. Bunun yanısıra A, B, D ve E gibi birçok vitamini içerir.

Yumurta tüm dünya mutfaklarının mihenk taşıdır. O olmasaydı Frasız mutfağının hali ne olurdu bir düşünsenize… Bu nedenledir ki tüm dünya ülkeleri bu önemli besine hak ettiği değeri vermişlerdir. Doğu ülkeleri fazla baharatla, batı ülkeleri fazla krema ve sos ile yapmıştır belki ama o yine de her daim en sevilen yemek olmuştur.

Bugün rotamız tüm dünya ülkeleri sevgili okurlar… Sizler için Dünya’da yumurta ile yapılan yemekleri araştırdık…

İşte yeryüzünde ki yumurta yemekleri…

2- Benedict Usulü Yumurta - Amerika

Picture 2 of 28

Bildiğimiz çılbırın farklı bir versiyonu diyebiliriz aslında. İkiye bölünen muffinler ve bacon(domuz pastırması) yağda kızartılır. Kızartılmış muffinlerin üzerine bacon(domuz pastırması) ve suda haşlanmış yumurta yerleştirildikten sonra hollandez sosu ile servis edilir. Amerika'da oldukça sevilen bir yemektir. Ülkemize uyarlayacak olursak bacon yerine pastırma kullanılabilinir.


2 thoughts on “Yumurtanın Dünya Üzerinde 28 Farklı Yeniş Biçimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir