Bunları BilelimGURME NOTLARI

Zemzem Suyu Mayalanır mı?

Efendim son günlerde konu çokça karşımıza çıkmaya başladığı için durum üzerine yetkili bir otorite olarak biz de bir açıklama getirelim istedik. Tüm alim ulema konu ile ilgili görüş bildirmiş; Zemzemin mayalanarak çoğaltılabileceğine inanan görüşler olduğu gibi, buna karşı duranlar da var tabii.

Ülkemiz açısından bu derece önemli ve zaman/vakit ayrılarak araştırılan bir konuya tek bir perspektiften değil de çeşitli perspektiflerden ele almanın yararı var diye düşündük.

Çünkü zaten hep en büyük hatayı böylesine elzem konuları ya siyah ya da beyaz olarak görüp fikir ayrılıklarına düşmemiz.

Oysa ki İslam, her zaman akıl sahiplerini düşünmeye ve birliğe şehadete teşvik eder.

Buyurunuz,

İktisadi perspektiften Zemzem mayalanır mı?

Mayalanır. Zemzem en nihayetinde bir yer altı su kaynağıdır. Birtakım nehirleri, gölleri besleyen yeraltı su damarlarının Suudi Arabasitan’da çıkarılıp şişelenmesi ile oraya ibadete gidenlere sınırlı sayıda dağıtılan mübarek kabul edilen bir sudur.

Eğer siz bu suyu getirip de burada başka bir marka su ile karıştırırsanız o suyun içine karışan Zemzem elbette homojen bir şekilde içine döküldüğü suya da sirayet edecektir. (İçmeden önce çalkalamanız salık verilir.) Bu bağlamda zemzemin mübarek etkisi eldeki sınırlı kaynaklar kullanılarak bereketlendirilir. Böylece içine Zemzem dökülen su da artık kutsal ve mübarek bir su kabul edilir. Manevi değeri arttığı gibi piyasa değeri de artar.

İktisatta en önemli husus bolluk ve berekete ulaşma becerisidir. Bu sebeple iktisadi açıdan esas ele alınması gereken konu; bir litre mübarek olmayan suya kaç damla mübarek Zemzem damlatılması gerekliliğidir.

İslami perspektiften Zemzem mayalanır mı?

Hayır mayalanmaz. Zira Zemzem yerinde zemzemdir ve öteki türlüsünü düşünmek uyanıklıktır. Bu tip şark kurnazlıklarına girmemekte fayda vardır.

Hem ayrıca haşa sen Zemzemi mayalamaya çalışarak Allah’ın mübarek kıldığı bir suya farkında olmadan amansız bir şirk koşmaktasındır.

Nasıl mı? Şöyle;

 1. Zemzem mayalayarak zemzemin esas kaynağına öncelikle sınırlı ve bereketsiz olduğuna işaret etmektesindir; ki bu küfürdür. Seni kafir kılar.
 2. Cenab-ı Hakkın yerinde mübarek kıldığı bir suyu kendi cüz-i iradenle çoğaltma gafletine girmektesindir ki; bu da dolandırıcılıktır.
 3. Bunu yapmaya başlayan insan yarın öbür gün 1 litre Zemzem’den tonlarca mayalanmış zemzem elde etmeye başladıkça en sonunda yalancı da olacaktır ki; yalan da yedi ölümcül günahtan biridir.

Allah korusun; birincisi direkt dinden çıkarır, ikincisi ise çok büyük günahtır. Üçüncüsü ise… Zaten belirtmeye bile gerek yok. Her üçünde de adres bellidir: El – Cehennem.

Böyle bir şey yapıyorsanız hemen tövbe edin ve mübarek Zemzemle uğraşmayı bırakın.

Not: Şu anda N11, Gittigidiyor, Trendyol gibi sitelerde Zemzem suyu 25 TL ile 250 TL arasında satılmaktadır. (Kim bilir kaç tanesi mayalanmış zemzem? Ayrıca ateistlerin de pazarda olduğu iddia edilmektedir ve buna göre satışta görülen suların bir kısmı da Zemzem görünümlü şebeke suyudur. O şerefsizler mayalamayı akıllarından geçirmemişlerdir bile.)

Biyolojik perspektiften Zemzem mayalanır mı?

Hayır mayalanmaz. Suyun formülü H2O’dur. Suyun içine su koyunca o yine sudur. Teknik olarak bir mayalanmadan bahsediyorsak eğer, orada maddenin başka bir maddeye dönüşümünden de bahsedilmesi lazımdır. (Bakınız mesela süt mayalanır peynir olur, yine süt mayalanır yoğurt olur gibi…Anladınız değil mi? Bir başkalaşım var yani.) Şimdi bir tatlı su kaynağından çıkan su içine Zemzem döküldüğü zaman o su Zemzem suyu olmaz.

Bunun ismi olsa olsa “Zemzem Çoğaltma” olmalıdır. Su başka bir suyla mayalanmaz! Manevi bir mayalanma her zaman izafidir. Bilim bunu kabul edemez!

Fenerbahçe bir futbol takımıdır, Beşiktaş da bir futbol takımıdır ama asla ikisi birbirine karışmaz.

Gibi…

Esasında Zemzem mayalamak nereden çıkmıştır?

Kayseri’de hacdan yeni dönmüş yaşlı bir çiftin kendilerine verilen sınırlı sayıda zemzem suyunu Zemzem içerek sevap kazanmak için eve gelenlere yetiştiremeyince icat ettiği bir şeydir.

Zemzemi özellike şifa bulmak adına talep eden ve Hacca gitmeye gücü yetmeyen Regaip teyze bu yaşlı çiftin evine hastalığından ötürü geç intikal edince, yaşlı çift kendi paylarından olan Zemzem suyunun tamamını (doğal olarak) Regaip teyzeye vermek istememiş, bunun üzerine bir kapak Zemzem suyunu musluk suyuna katarak Regaip teyzeye Zemzem suyu diye ikram etmişlerdir.

O bir bardak suyu içebilmek için zar zor abdest alıp, iki rekat da namaz kıldıkta sonra yaşlı hacı çiftimizin karşısına huşu içinde dikilen Regaip teyze, sol eliyle başına üstten bastırır halde o bardağı Zemzem suyu niyetiyle boğazından aşağı döküvermiş, epeyce bir klor tadı almasına rağmen rabbinin hikmetinden bir an olsun sual etmemiştir.

Mayalanmış suyu tek nefeste içip bitirdiğine “Şükürler olsun ya Rabbim! Zemzem içmeyi de nasip eyledin. Oh!” diyerek nefesini salıvermiş ve oracıkta “Hık, hık!” ederek nefesini sonuna kadar vermiştir. Böylece ilahi istirahatgâhına intikal eden Regaip teyze çok mutlu bir şekilde ölmüştür.

Söyleyin bakalım; kaç kişiye zemzem suyu içer içmez ölmek nasip olur?

Elbette cevap veremezsiniz!

İşte bu durumu yüce Rabden ‘pozitif’ bir işaret olarak gören Kayserili hacı çiftimiz ona verdikleri karışım Zemzem suyunun mayalanmasının caiz olduğuna kanaat getirerek bunu diğer zemzem içmeye gelen misafirlerine de uygulamışlardır. Lakin bu kez eve gelenlere yarım kapak zemzem karıştırarak bu sevinci çoğalttıklarını fark edince şebeke suyuna zemzem katarak ikramlarına devam etmişlerdir.

Artık yaşlı hacı çiftimiz için sınırlı miktarda zemzem yoktur. Sadece ve sadece Zemzem mayalamak ve mutluluğu daha çok kişiye yaymak vardır.

Bu olaydan kısa bir süre sonra Umre’den yeni dönen Sakaryalı Ebubekir Tuncer 2018 yılında Sakarya’nın su ihtiyacını karşılayan Sapanca gölüne bir bidon Zemzem suyunu döküp gölü mayalayarak bu sorunu kökünden çözmüştür.

Yanında getirdiği öğretmen arkadaşı Ömer Bektaş, “Zemzemin mayalama özelliği var. Eğer zemzem bir suya dökülürse suyun miktarı ne kadar olursa olsun o suyu mayalamış olur. İlmi olarak da bir hakikat; atomlarla ilgili bir konu. Şöyle ki sıvıdaki iletkenlikten dolayı buraya dökülen zemzemin atomları bu Sapanca Gölü’ndeki bütün su damlarıyla bütünüyle iletişime geçiyor.” diyerek Tuncer’e onay vermiş; Tuncer’de bunun üzerine “Hay Hak! Bismillah.” diyerek bir bidon Zemzem suyunu göle boca etmiştir.

Birçok müslüman aynı uygulamanın şu anda İstanbul’da Terkos gölüne de yapılmasını istemektedir.

Şimdi bu hikaye gerçekten ibret verici bir hikaye değildir de nedir?

Harbi Yiyorum açısından Zemzem mayalanır mı?

Cenab-ı Rabbül Alemin zaman ayırarak bu konuyu araştıran biz kullarına akıl fikir versin. İşsizlikten bir an evvel kurtarıp, meşgaleler nasip eylesin. Düşünen, üreten, okuyan ve birbirine faydası olan insanlardan kılsın.

Ayrıca hakikatin mutlak sahibine ve Nasreddin Hoca’ya da selam olsun.

Amin!

Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Zemzem Suyu Mayalanır mı?

 • Ht

  Zemzem her yerde zemzem dır ve mayalanir. Sınıf masal anlatmadan önce yazında yazdığın gibi İslam akıl ve bilim esaslı bir dindir ilk emrinde okuldur. Bu kadar hikaye yazacağına japon bilim adamları gibi bir zemzem karıştırmadan test etseydin ph değerine baksaydın sonra normal suyu test edip karıştıran ve yaklaşık 20 gün sonra karıştırdığı suyu test edip baksaydın merhaba ve bu test değerlerini paylassaydin daha doğru bir bilgi vermiş olurdun

  Yanıtla
 • Onur

  Selamunaleyküm;
  Kardeş şimdi her su H2O Deniz suyu tuzlu, topraktan çıkan tatlı bazısı da bazaltlı,kimi asetatlı kimisi sodalı kimi odalı kafiyeli olsun diye hepatlı. Neyse yeryüzüne çıkmış suların çoğu birbirinden farklı (yine bir lı geldi). Şimdi ben çaya (demlediğimiz) yanlışlıkla bir çaykaşığı tuz attım sonra 6 veya 7 çaykaşığı şeker kattım yine tuzlu. Bir litre deniz suyuna on litre tatlı su katsan yinede tuzu hissediyorsun. Beş litrw suya bir litre deniz suyu katsan neredeyse kusasım geliyor. Neyse ben de şuan işsiz olduğumdan yazıyorum. Son olarak zem zem yer yüzüne çıkmış bütün sulardan üstündür.

  Ben bu yazıyı yazmadan 10dk önce zem zem içtim. Bu içtiğim zemzem 2021 yılı yaz aylarında gittiğim kabri Yuşa a.s’ait olduğu söylenen Beykozdaki Yuşa tepesinden aldım. 1lt yarısını içmişiz kalanı ise Hanım mutfakta alt dolaplardan birine koymuş ve unutmuş. İşte 10dk önce içtiğim o zemzem ne renk,ne koku,ne de tat bakımından hiç bozulmamış. Benim merak ettiğim bu nasıl olabiliyor. Bilimsel olarak zemzem yeterince araştırıldı mı? Selametle Allah’a emanet ol.

  Yanıtla
 • Feriha tokmak

  A dan Z ye saçmalamışsın.

  Yanıtla
 • Murat öğretmen

  Benim evimde 2011 yılında çeşmesindwn doldurduğum zemzem bulunmaktadır. Hiç bir koku,tat bozukluğu yok. Bu gerçekten kutsal bir sudur.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir