Gurme HaberGURME NOTLARI

56 Yıllık Serüvenin Sonu: Koç Holding Tat Gıda’yı Sattı!

1967 yılından beri Koç Holding çatısında yer alan Tat Gıda satıldı. Potansiyel alıcıların arasında Dardanel ve Yayla Agro’nun da bulunduğu satış sürecinde karar Memişoğlu Tarım Ürünlerinden yana verildi. Koç Holding Tat Gıda Sanayi A.Ş.’yi paylarının yüzde 49,04’ünü kapsayacak şekilde bazı intifa senetleriyle birlikte 80.9 milyon dolara Memişoğlu Tarım’a sattı.

56 Yıldır Hayatlarımıza Dokunan Tat

22 Haziran 1967’de Vehbi Koç tarafından Bursa Mustafakemalpaşa’da domates ürünleri işlemek üzere “Tat Konserve” adıyla kurulan Tat Gıda Sanayi A.Ş. kısa zamanda Türkiye’nin en büyük gıda şirketlerinden biri oldu. Geniş ürün yelpazesi ve kalitesiyle her mutfakta, her sofrada yerini alan Tat ürünlerinin Türk mutfak kültürüne ve gıda sektörüne etkisi azımsanmayacak ölçüde. 

Tat Gıda 2017’de Fransa’nın 435 kişi ile kırdığı  ‘En çok kişi ile  ekmek üzerine eş zamanlı olarak ürün sürme’ kategorisindeki Guinness Rekorunu 50. yılına özel düzenlediği Domates Şenliği’nde 634 kişi ile kırarak Guinness Rekorlar Kitabı‘na girmişti.

Ayrıca Tat Gıda 1967 yılından bu yana her zaman kaliteli, lezzetli ve doğal ürünlerle domates tarımını geliştirerek Türkiye konserve sanayiinin küresel pazarda rakipleriyle rekabet eder hale gelmesini sağladı. 

Koç Holding’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) şu açıklama yapıldı:

“Bağlı ortaklıklarımızdan Tat Gıda Sanayi A.Ş. (“Tat Gıda”) paylarının satış süreci kapsamında 06.11.2023 tarihli özel durum açıklamamızda belirtilen bağlayıcı tekliflerin incelenmesi sonucunda; Şirketimiz, Arçelik ve Aygaz dahil Koç Topluluğu şirketleri, Koç Ailesi Üyeleri, Koç Topluluğu ile ilişkili vakıfların sahip olduğu payların Tat Gıda Sanayi A.Ş. (“Tat Gıda”) sermayesinin toplam %49,04’üne denk gelen kısmı ve ayrıca 15 adet kurucu intifa senedinin Memişoğlu Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi’ne (“Memişoğlu”) satışına yönelik Pay Alım Satım Sözleşmesi imzalanmıştır.

Sözleşme uyarınca;

– Tat Gıda’da sahip olduğumuz Tat Gıda sermayesinin %43,65’ine denk gelen toplam 59.364.947,16 TL nominal değerli paylar, bedeli pay devir işlemlerinin tamamlandığı tarihte (“Kapanış Tarihi”) nakden ve peşin olarak tahsil edilmek üzere ve Kapanış Tarihi esas alınarak hazırlanacak bağımsız denetimden geçmiş finansal tablolardaki net borç ve net işletme sermayesi tutarları üzerinden uyarlamaya tabi olmak koşulu ile 72.023.649,13 ABD Doları karşılığında Memişoğlu’na satılacaktır. Devre konu toplam %49,04 oranındaki Tat Gıda paylarının tamamı için devir bedeli ise kapanış uyarlamasına tabi olmak üzere 80.915.335,72 ABD Doları olarak belirlenmiştir.

– Tat Gıda’da sahip olduğumuz 6 adet kurucu intifa senedi, Memişoğlu’na Kapanış Tarihi’nde nakden ve peşin olarak tahsil edilmek üzere toplam 1.500.000 ABD Doları bedel karşılığında satılacaktır. Devre konu toplam 15 adet intifa senedinin bedeli ise 3.750.000 ABD Doları olarak belirlenmiştir.

– Devir öncesinde, Tat Gıda’nın sahibi olduğu Ram Dış Ticaret A.Ş.’nin sermayesinin %7,5’ine denk gelen toplam 449.999,32 TL nominal değerli paylar ile Düzey Tüketim Malları Sanayi Pazarlama ve Ticaret A.Ş.’nin sermayesinin %1,1’ine denk gelen toplam 64.797,70 TL nominal değerli paylar Koç Holding tarafından satın alınacaktır.

– Devir işlemleri, başta Rekabet Kurumu’ndan izin alınması ve yukarıda belirtilen Tat Gıda iştiraklerinin devrinin tamamlanması dahil belirli kapanış koşullarına tabi olacaktır.

– Pay Devir Sözleşmesi’nin imzalanmasından itibaren 3 ay içinde işlemlerin tamamlanması öngörülmekte olup, tarafların bu süreyi 60 gün uzatma hakkı bulunmaktadır.

Ayrıca, Şirketimiz nihai ana ortağı Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş. ile Memişoğlu arasında, Temel Ticaret’in sahibi olduğu Tat Gıda sermayesinin %3,26’sına denk gelen payların tamamını ya da bir kısmını, Kapanış Tarihi’nden itibaren 6 aylık sürenin sonundan başlamak üzere, 6 aylık bir süre boyunca Memişoğlu’na satma hakkına yönelik de opsiyon sözleşmesi imzalanmıştır.

Konuya ilişkin önemli gelişmeler kamuya açıklanacaktır.”

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir