En İyilerLİSTELER

İstanbul Kadıköy’ün En İyi Pastaneleri

Kokusuyla Duyuları Hareke Geçiren Pastanelerin Kadıköy’deki En İyi Temsilcileri

Tatlısıyla tuzlusuyla envaiçeşit hamur işlerinin vitrinde inci gibi dizildiği pastaneler her yaştan insanı mutlu kılan yerlerden. Sabahın en bereketli, en erken saatlerinde emek verilerek taptaze üretilen poğaça, simit, börek, kurabiye, pasta ve tatlılarının mis gibi kokusuyla insanın iştahını kabartan pastaneler Türk mutfak kültüründe oldukça önemli bir yer işgal ediyor. 

Pastaneler, 1800’lü yıllara dayanan tarihi ile sedece Türk mutfak kültürünü değil sosyal kültürümüzü de oldukça etkileyen yerlerden. Hatırlayanlar vardır şimdilerde tarihi pastane olarak gördüğümüz tüm o eski pastaneler bir dönemin en önemli buluşma noktalarından olmuş ne aşklara tanıklık etmiştir kim bilir?

İşlerini aşkla yapan pastaneciler sayesinde Beyoğlu’nda başlayan pastanecilik zamanla tüm ülkeye yayılmış bu anlamda İstanbul şüphesiz en iyilerin merkezi olmuştur. Beyoğlu’ndan sonra zamanla Kadıköy’de birbiri ardına açılan pastaneler başta Kadıköy olmak üzere Anadolu yakasına değer ve kimlik katmıştır.

Günün her anında çay veya kahve molası vermek, dostlarımızla buluşup tatlı sohbetler yapmak için ziyaret ettiğimiz pastaneler bizim için de vazgeçilmez mekanlarımız arasında. Bu nedenle hem kendimiz hem de sizler için pastaneciliğin en iyilerinin yer aldığı Kadıköy’ü mercek altına almak istedik ve sizler için Kadıköy’ün en iyi pastanelerini derleyelim dedik.

İşte Kadıköy’ün tatlısıyla tuzlusuyla en iyi pastaneleri.

1. Asuman Pastane

Moda bostanın yanında Fransız pastanesi konseptiyle geniş ve ferah bir mekan olan Asuman Pastane, yeni nesil pastane olarak Kadıköy’ün en iyi pastanelerinden. Asuman Çikolata‘nın dillere destan çikolatalarından ve tatlılarından sonra Asuman Pastane de dillere destan pastane ürünleriyle müşterilerine kaliteli ve farklı bir pastane deneyimi yaşatıyor. Ekşi mayalı yapılan ekmekleri, sandviçleri oldukça başarılı. Asuman kruvasan, damla sakızlı vişneli kruvasan, zeytinli ekşi mayalı ekmek ve kuru domatesli beyaz peynirli açma denenmesi gereken lezzetlerden.

Asuman pastane hakkında daha ayrıntılı bilgi için Türkiye Restoran Rehberi bölümümüzde bulunan buradaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Adres: Caferağa, Şair Nefi Sk. No:24/B, 34710 Kadıköy/İstanbul
Tel: 0216 338 69 54

2. Beyaz Fırın Kadıköy

1800’lü yıllardan beri İstanbul’da müşterilerine hizmet veren ve İstanbul’un en eski pastanelerinden olan Beyaz Fırın, Kadıköy şubesi ile Kadıköylü’lerin ve Kadıköy’den yolu geçenlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden. Kadıköy denince akla ilk gelen mekanlardan biri olan ve yılların birikimi ve tecrubesiyle ürettiği pastane ürünlerinin kalitesini hiç bozmadan devam ettiren Beyaz Fırın şüphesiz Kadıköy’ün en iyi pastelerinden biri.

Kadıköy’ün en yoğun caddelerinden biri olan Mühürdar Caddesi ile Yasa Caddesinin kesişiminde yer alan Beyaz Fırın, müşterileri tarafından özellikle her Aralık yılbaşı öncesi geleneksel yılbaşı süslemelerini  ve yılbaşı lezzetlerini görmek üzere mutlaka ziyaret ediliyor. Yolunuz Beyaz Fırın’a düşerse çilekli milföy pasta, Alman pastası, Balat poğaçası, profiterol, acıbadem ve kruvasanını denemenizi tavsiye ederiz.

Adres: Caferağa, Yasa Cd. No:23, 34710 Kadıköy/İstanbul
Tel: 0216 349 13 13

3. Baylan

Kadıköy denince yine ilk akla gelenlerden biri olan ve Kadıköy’ün kimliğini oluşturan değerler arasında yer alan tarihi Baylan Pastanesi en sevilen ve beğenilen pastanelerden. Beyoğlu şubesiyle ilk 1923’te kurulan Baylan’ın Kadıköy’ün hatta İstanbul’un en iyi pastanelerinden biri olmasının ardında şüphesiz kurucusu Filip Lenas’ın ve oğlu Harry Lenas’ın işlerine olan tutkusu yatıyor. Baylan’a özgü bir tatlı olan kup griyeyi Türkiye’nin ilk akademisyen pastacısı Harry Lenas 1950’lerde icat ediyor. 1961 yılında açılan Baylan’ın Kadıköy şubesi o günden beri aynı tarihi dokusunu ve lezzet kalitesini koruyarak müşterilerine hizmet veriyor. Kup griye tabii ki Baylan’ın olmazsa olmazı. Bunun yanı sıra trüf pasta, adisababa, şu karamela ballı pasta, rokoko ve mus şokola da denenmesi gereken diğer lezzetlerinden.

Baylan hakkında daha ayrıntılı bilgi için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Adres: Caferağa, Muvakkıthane Cd. No: 9/A, 34710 Kadıköy/İstanbul
Tel: 0216 346 63 50

4. Eyfel Pastanesi

1979’dan beri Kadıköy’de hizmet veren Eyfel Pastanesi yenilenen dekorasyonuyla tatlı severlerin uğrak yerleri arasında yer alıyor. Kadıköy’ün en iyi pastanelerinden olan Eyfel Pastanesi lezzetli tatlıları ve çeşitli kurabiyesiyle Moda Havuz Meydanı’nın uğrak yerlerinden. Yolu düşenlere frambuazlı parfe, çilekli pasta, frambuazlı çikolatalı mayki, çilekli mois ve çeşitli lezzetteki kurabiyelerinden denemelerini tavsiye ederiz.

Adres: Caferağa, Gen. Asım Gündüz Cd. No:87, 34710 Kadıköy/İstanbul
Tel: 0216 418 36 85

5. İnci Pastanesi

1958’den beri General Asım Gündüz Caddesi’nde hizmet veren Kadıköy’ün incisi İnci Pastanesi yıllara meydan okuyan lezzetleriyle Kadıköy’ün en iyilerinden olmaya devam ediyor. Bahariye’den Modaya doğru yürürken solda karşınıza çıkan küçük, salaş, nezih ve şirin bir pastane İnci Pastanesi. Küçük ve sevilen bir yer olduğundan her daim önünde sıra olan İnci Pastanesi’nin mutlaka denenmesi gereken lezzetleri arasında Alman pastası, milföy pasta, muzlu rulo pastası ve profiterol yer alıyor.

Adres: Caferağa, Gen. Asım Gunduz Cd. 45/A, 34710 Kadikoy/İstanbul
Tel: 0216 336 29 28

6. Pasifik Pastanesi

Moda Caddesi ile Neşe Sokak’ın kesiştiği yerde bulunan Pasifik Pastanesi Kadıköy’lülerin bildiği ve sevdiği pastanelerden. Kadıköy’ün eski pastanelerinden olan Pasifik Pastane her daim taze pastalarıyla ve çeşitli kurabiyeleriyle çay ve kahve molalarına keyif katıyor. Amsterdam, ıslak kek, Alman pastası, lotus, polka ve tartlarını denemenizi tavsiye ederiz.

Adres: Caferağa, Moda Cd. No:76, 34710 Kadikoy/İstanbul
Tel: 0216 346 14 30

Rengarenk vitrinleriyle ve mis gibi kokusuyla serotonin düzeyimizi tavan yapan Kadıköy’ün en iyi pastaneleri listemiz şimdilik böyle. Listede bu pastane de kesinlikle olmalı dedikleriniz varsa yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekleriz.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir