Bunları BilelimGenel YemeklerGURME NOTLARI

Ayçiçek Yağı Zeytinyağından Daha Mı Hafiftir?

2020’lerde bile geçerliliğini koruyan ve epey saçma olan bu inanış, reklamcılık sektörünün ne kadar ikna edici olduğunun kanıtıdır. Bir çok TV reklamı onlarca yıldır bu miti üstü örtülü şekilde yaymaya devam etmektedir. Bunun bilimsel ve mantıklı temeli yoktur.

Zeytinyağı Daha Mı Az Kalori İçerir?

Bütün sıvı yağlar nihayetinde %100 yağdır. Tümü elde edildikleri kaynaklardan ve görünümlerinin berrak yada yoğun olmasından bağımsız olarak aynı miktarda kaloriye , yani gram başı 9 kilokaloriye sahiptir.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta gram başı kalori değildir. Enerji değerleri eşit olsa bile zeytinyağının ve özellikle sızma zeytinyağının bir çok açıdan kesinlikle en iyi sıvı yağ olduğundan şüphe yoktur. Kimyasal işleme maruz kalmadan, sadece doğal yolla sıkılarak elde edilen tek yağdır. Zeytinyağı bileşimindeki yağ asitleri bakımından da en dengeli yağdır, antioksidan etkili birçok fenolik bileşimin yanısıra koku ve tat verici yüzlerce madde içerir. Bu özellikleriyle yağlı gıdaların sindirimini kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Zeytinyağın ayrıca LDL’nin (kötü kolesterol) hematik değerlerini düşürdüğü, HDL (kötü kolesterol) iyi değerlerini yükseltmeyi başaran harika bir oleik asit kaynağı olduğu kanıtlanmıştır.

Ülkemizde Kuzey Ege’de yetişen sızma zeytinyağının dünyanın dört bir yanından saygı görmesi rastlantı değildir. Enerji değerinin diğer sıvı yağlara göre daha yüksek olduğunu iddia eden şehir efsaneleri, zeytinyağının özünde hak ettiği itibara zarar veremez.

Zeytinyağı üretiminde yapılan hileleri hakkındaki detaylı ”zeytinyağı terörü” başlıklı yazımızı okumak için ise tıklayın.

YouTube Kanalımıza Abone Oldunuz Mu?

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir