Moretum (Sos) Nedir?

Moretum, Roma İmparatorluğu zamanında havanda dövülerek yapılan ve ekmek üstü sürülerek yenen bir lezzet. Bugün Girit Ezme olarak isimlendirilen mezenin de atası olarak biliniyor.

Her ne kadar Roma İmparatorluğu döneminde bir sos olarak nitelendirilse de Moretum aslında bir nevi ezme. İsmini de havanda dövülerek yapılmasından ötürü “havan” kelimesinin Latincesinden almış; yani “Mortar”… Kendinize evinizde Roma İmparatorluğu’ndan kalma bir sos hazırlamak istiyorsanız, yapmanız gereken çok basit.

Evdeki beyaz peynir, zeytinyağı, sarımsak ve sirke Moretum’un ana malzemeleri. Bunları havana istediğiniz oranda koyup dövmeye başlıyorsunuz. Daha sonra baharatlardan kekik, fesleğen ya da biberiye ekleyerek havanda dövmeye devam ediyorsunuz. İşte en basit haliyle Moretum sos bu! Buyrunuz ekmeğinizin üzerine sürerek yiyiniz…

Roma İmparatorluğu zamanında zenginler bir de bu sosun içine ceviz, badem ya fıstık da ekliyorlarmış. Siz de isterseniz bu yemişlerden birini ekleyerek bu tarifi geliştirebilirsiniz.

Aşağıda Harbiyiyorum Instagram hesabımızda yapmış olduğumuz “Moretum” sosun hazırlanış videosunu bulabilirsiniz. Ekşili sarımsaklı, tuzlu son derece iştah açıcı bir ezme/sos. Üstelik hazırlaması da çok basit. Mutlaka evde deneyin ve daha birçok yemek içeriği için Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın.

Afiyetle…

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir