En İyilerLİSTELER

İstanbul’un En İyi Tayland Restoranları

İstanbul’da Tayland Mutfağı Deneyebileceğiniz En İyi Mekanlar

Uzakdoğu’ya gidenlerin ya da Uzakdoğu’dan gelenlerin Asya mutfağı aş erdiklerini çok iyi biliyoruz. Tayland’a gidenler iyi bilir, Tayland’ın milli yemeği Pad Thai olsun, Tom Yum çeşitleri olsun, eğer bir kez yediyseniz ve sevdiyseniz bir daha vazgeçemezsiniz. İstanbul’da Asya mutfağına olan ilgi her geçen gün artıyor. Öyle ki Asya Mutfağı diye genel bir kategori yazısı yazalım derken baktık ki İstanbul’da spesifik Tayland restoranlarının sayısı epey çoğalmış. O zaman hadi dedik ve İstanbul için ilk en iyi Tayland restoranları listesini sizler için hazırlamaya karar verdik.

Huzurlarınızda İstanbul’da Tayland mutfağının öne çıkan lezzetlerini sunan en iyi Tayland restoranları. (Okumak isterseniz Tayland seyahatimiz sonrasında “Tayland’da Mutlaka Yemeniz Gereken 7 Yemek” yazımıza da göz atabilirsiniz.)

1. Çok Çok Thai

Beyoğlu Pera’nın en başarılı, en eski ve klasik Tayland mutfağında İstanbul’daki en iddialı restoranların başında geliyor Çok Çok Thai. Tayland Kraliyet Ailesi mutfağında yıllarca yemek yapmış olan Nutjarin Plasri (Nickname: Khun Nuch) klasik Tayland yemekleri konusunda dünya çapında önemli kariyere sahip bir şef. Onu yemek yaparken mutfakta da izlediğimiz için ne kadar usta olduğunu, yemek yaparken neredeyse yemekle özdeşleştiğini, hatta yemeğin bir parçası olduğunu söyleyebiliriz. Pad Thai, Curry Tom Yum tavsiyelerimiz ama menüsündeki her yemeği fırsat buldukça denemenizi tavsiye ederiz. Çok Çok Thai 2023 Michelin İstanbul tavsiye listesinde yer alan özel bir restoran gerçekten.

Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:51/A, 34430 Beyoğlu/İstanbul
Tel: 0535 4521808

2. Az Çok Thai

Bu kez Çok Çok Thai’yi getiren aynı grubun Beyoğlu Çukurcuma’da daha küçük ama daha samimi restoranındayız. Çok Çok Thai’den farklı olarak buradaki yemekler Tayland sokak lezzetlerinden esinlenerek ya da ana yemeklerin sokak lezzetleri versiyonları şeklinde yorumlanarak ele alınmış. Som Tam isimli papaya salatasını ve Pad Thai burada da deneyin. (Az Çok Thai, Çok Çok Thai’ye göre daha hafif bir menüye sahip ve fiyatları bir tık daha ucuz.)

Adres: Kuloğlu Mah. No: 12/A. Çukurcuma, Ağa Külhanı Sk., 34433 Beyoğlu/İstanbul
Tel: 02122302545

3. Çok Çok Pera – Contemporary Thai

Aynı grubun bu kez daha lüks, daha pahalı ve Tayland yemeklerini modernleştirip füzyona dönüştürdüğü restoran. Hepsinin başında da yine yukarıda bahsettiğmiz usta şef Khun Nuch var. Pera Tha az masa sayısına sahip, aynı zamanda Türkiye’de “fine dine” konseptli restoranlar arasında da bir adım öne çıkıyor. Tayland yemekleri ve çeşitlemesi konusunda ilk olan ve bu konuda amansız bir biçimde restoranlarını işleten grubun restoranlarını bu yüzden ilk üç sıraya koyduk. Çünkü sonrasında açılacak olan Tayland restoranlarına güzel ilham oldular. (Rezervasyonsuz gitmeyin – Girişte soldaki Ernest bar’da mutlaka bir kokteyl için)

Adres: Evliya Çelebi, Meşrutiyet Cd. No:94/A, 34421 Beyoğlu/İstanbul
Tel: 02122455726

4. Pad Thai

Pad Thai yine Beyoğlu Cihangir’de yer alan bir diğer Tayland restoranı. İsmini Tayland’ın milli yemeği “Pad Thai“den alıyor. Deniz mashullü Tom Yum’ı çok beğeniliyor. Burada da ananaslı ve karidesli kızarmış pilav (fried rice), yine mekanın isminde olduğu gibi Pad Thai ve tatlı olarak kızarmış muz çok beğeniliyor.

Adres: Firuzağa, Defterdar Ykş. NO:41A, 34425 Beyoğlu/İstanbul
Tel: 05319473465

5. Tomyum (Siam) Taksim

Burası da yine Beyoğlu’nda işletmecisi kadın olan bir diğer Tayland restoranı ve yine ismini Tayland’ın bir diğer milli yemeği olan Tom Yum çorbasından alıyor. İsmi üzerinde Tom Yum çorbası çeşitlerinde oldukça iddialılar. Ayrıca Spring Rollleri de başarılı. İşletmcisi Taylandlı bir aile. Ortam adeta sizi Tayland’da bir aile restoranına ışınlıyor. Maalesef iyi İngilizce ve Türkçe bilmiyorlar. Pad Thai ve dumplingleri de denenmeli.

Adres: Şehit Muhtar, Utarit Sk. No:4, 34440 Beyoğlu/İstanbul
Tel: 05316223197

6. Thai Style Food

İstanbul Aksaray Fatih’te özellikle Türkiye’de yaşayan Taylandıların bilip gitmeyi tercih ettikleri bir restoran. Çalışanları Türkçe ve İngilizce bilmiyor. Bu yüzden önceden biraz dersinizi çalışıp gitmeniz iyi olur. Tom Yum ve Hot Pot burada öne çıkan lezzetler. Ayrıca lemongrasslı ve acılı karides söğüşlerini de mutlaka deneyin. Ancak şunu bilmelisiniz ki Taylandlılar yemekleri acı yemeyi çok severler. Ayrıca yemeklerinin lezzetlerini de kesinlikle acı tamamlar. Bu yüzden orada yiyeceğiniz her yemeği “No Spice – Acı istemiyorum” diyerek önceden belirtin. Kesinlikle otantik bir Tayland yemek deneyimi için burayı tercih edebilirsiniz.

Adres: Aksaray, Akasya Cafe Üst Kat, Molla Gürani Mah, Adnan Menderes Blv. 39/A, 34093 Fatih/İstanbul
Tel: 05510903628

7. Krua Thai

Bu kez yine Fatih’te fakat Şehremini semtindeyiz. Krua Thai de klasik Tayland yemekleri olan Tom Yum’ı, Pad Thai’si ve Satay ızgara şişleri ile öne çıkıyor. Papaya salatası da başarılı. Şehremini tarafında farklı lezzetler ararsanız notlarınız arasına alın. (Not: Bu mekan da Taylandlıların uğrak yeri)

Adres: Şehremini, Koyuncu Sk. 3/A, 34093 Fatih/İstanbul
Tel: 02125882167

8. Piya Thai

Kadıköy’de kapanan pizacı Sou Baker yerine açılan ve Kadıköy’de Anadolu Yakası’nın en iyi Tayland mutfağının en iyi örneğini sunan Piya Thai lokal bir işletme. Pad Thai, Tom Yum ve daha birçok Thai lezzetinin en iyi örneklerini sunan Piya Thai’ın ilerleyen zamanlarda daha çok adını duyacağımız kesin. Alternatif mutfak ve farklı ülkelerin lezzetlerini arıyorsanız mutlaka şans verin. (Not: Acıları gerçekten sağlam acı.)

Adres: Caferağa, Dr. Esat Işık Cd. 31/A, 34700 Kadıköy/İstanbul
Tel: 02167664186

9. Nid Noi

Pad Thai ve Chicken Curry’de iddialı olan Nid Noi’nin ayrıca “Fruit Panna Cotta” tatlısı da çok beğeniliyor.

Adres: Harbiye, Mim Kemal Öke Cd. Çiftçiler apt No 1C, 34367 Şişli/İstanbul
Tel: 02122302545

Evet. Şimdilik listemiz böyle. Zaman içerisinde ve İstanbul’da yeni Tayland restoranları açıldıkça genişleteceğiz. Sizin de tavsiyeleriniz ve yorumlarınız olur ise bekleriz.

Afiyetle kalın.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir