GURME NOTLARIKapanan Restoranlar

Kadıköy’de Çibörek Nerede Yenir? Eskişehir Çibörek, Kadıköy, İstanbul (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Not: Bu restoran kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

İnsanlar birbirini ismi “Çibörek, çiğbörek, şırbörek, şuberek, çirbörek, şirbörek, çuberek” diye döve dursun hamurlu ve kıymalı olduğu için bulduğumuz yerde asla affetmedeğimiz ve onlarcasını midemize gönderdiğimiz bir Kırım Tatar lezizi bu.

Allah’tan güzel yiyen arkadaşlarımız var da bize Kadıköy’de sadece Çiğ Börek yapıp satan bir yerden bahsetti. Daha önce İstanbul’da Odabaşı Çiğ Börekçisi’nde başarılı örneklerini yemiş bireyler olarak buraya da isminin de “Eskişehir ÇiBörek” olmasının verdiği heyecan ve beklentiyle gittik.

Kadıköy’de Halitağa Caddesi’nde Gençlik sokakta küçük cepheli ama derinliği olan nispeten yeni maviş bir dükkanla karşılaştık. Mavişliği yüzünden dışarıdan bakınca daha çok bir balık restoranıymış gibi dursa da, aslında burada sadece ÇiBörek satılıyor.

Mönüde bir bol kıymalı bir de normal çibörek seçenekleri var. Bir de kombolar yapılmış. Beş tanesi şu kadar, on tanesi bu kadar gibi.

ciborek-eskisehir-kadikoy

Hasılı ÇiBörek hesaplı bir bütçeyle son derece lezzetli ve bir o kadar da mukavvi bir yemek. Yanına da en güzel ayran gider. Ancak biz mekanda Sütaş kapalı ayranlarını görünce direk çaya yöneldik. Çünkü Sütaş’ın ayranı gerçek bir ayran bile değil maalesef. Yoğurttan değil, doğrudan sütten yapılıyor.

Sahibi Muzaffer bey Eskişehir’li… Kendisine de bu durumdan bahsettik. Yapabiliyorlarsa kendi ayranlarını yapmalarını, bulaşık çıksın istemiyorlarsa Eker ya da Özerhisar şişe ayranına terfi olmalarını önerdik. Bu sayede konsepti tamamlayacaklarını ve Çiböreğe hak ettiği reveransı sağlayacaklarını bildirdik. Mekan henüz daha üç aylık. Muzaffer bey ve eşi restoran işletme konsunda yeniler. Köstek değil, destek olmak lazım.

Eh, artık “Kadıköy’de ÇiBörek” denilince aklımıza gelecek nurtopu gibi bir mekanımız daha var.

Hayırlı olsun!

Tüm güzel yiyenlere selam olsun.

eskisehir-ci-borek-evi

Eskişehir ÇiBörek
Osmanağa Mah. Halitağa Cad. Gençlik Sok. No:4A/2 Kadıköy – İstanbul
Tel: 0216 3302623

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Kadıköy’de Çibörek Nerede Yenir? Eskişehir Çibörek, Kadıköy, İstanbul (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir