BeşiktaşGözlemeGURME NOTLARI

Beşiktaş’ta En İyi Gözleme Nerede Yenir? Gözlemece, Beşiktaş, İstanbul

Gül Abla Denizli’li. Tepesinin tası atmış, toplamış tası tarağı İstanbul’a gelmiş. Bir de kızı var, ismi Ece. Bu yüzden mekanının ismi Gözlemece. Beşiktaş’ta az tadilatlı bol yağ kokulu şirin ve samimi bir dükkan. Tezgahın başında Gül abla var.

Gül Abla Denizli’li. Anadolu kadını. Güçlü ve iş bilir. İstanbul’a gelmeden “İstanbul’a gidersem ne yapacağım?” diye düşünüyor. Sabah kalkıp gözünü açtığında karşısında oklavayı görüyor. Diyor ki; “Tamam. Gözleme yapacağım!

Gül Abla Denizli’li. Gözlemece Beşiktaş’ta ara sokakta minik bir dükkan. Lakin içinden çıkan gözlemeler kocaman. Bizi yemek emektarlarından İlker Serdar buraya davet ettiğinde yazlık yerlerdeki gözlemeciler aklımıza geldi de mukavvi bir öğle öğünü yiyemeyeceğimizi düşünüp önce gitmekten vazgeçtik. Sonra İlker Serdar bey hazretleri yanılamaz diye düşünüp Gözlemece’ye doğru hareket ettik. Pek de iyi yapmışız. Zira hayat, arkadaşların tavsiyesi ile güzel. Hatta hayat zihninin kalıplarını kırmak için harekete geçince daha bir güzel. 

Gül Abla Denizli’li. Kendisi bizzat ocağın başında. Malzemeleri taze, eli bol. Oklavası ile hamurunu kendi açıp gözlemelerinin malzemesini kendi hazırlıyor. Bir spesiyali var. Ona “Gül Ablaya Teslim!” diyoruz. Omakase gibi bir şey yani. Bir ondan bir de kıymalı kaşarlı söylüyoruz. 
Gül Abla Denizli’li. Malzemeyi ekliyor da ekliyor. Sosluyor, yağlıyor. Hamuru çekiyor, esnetiyor. Yağlıyor, kapatıyor, baharatlıyor. Aşırı konsantre bir halde çalışıyor. Yalnız Gül Abla’nın bir alamet-i farikası var. O da pişen gözlemenin içini açıp, gözlemeyi havalandırması… Böylece ısıyı alan malzemenin nemi hamuru yumuşatmıyor, böylece ağzınız haşlanmıyor, böylece daha kıtır bir gözleme yiyorsunuz.

Gül Abla Denizli’li demiştik. Hal böyle olunca Denizli’li olmanın hakkını veriyor ve gözlemelerinin yanında Denizli’ye özel yanık ayran da sunuyor. İstanbul’da “Yanık Ayran” her yerde bulamazsınız. Bu ayrana “Yandım Çavuş!” ayranı da deniyor. 

Gül Abla Denizli’li. Gözlemeleri bol malzemos. Öyle tatil yerlerindeki sahil gözlemecileri gibi değil yani. Kendisi şu anda Beşiktaş’ta ekol olmuş durumda. Gözlemenin ve gözlemeciliğin hakkını veriyor.

Gül Abla Denizl’li. Gözleme sattığı mekan aynı zamanda kendi evi. 

Gül Abla Denizli’li. Kendisi şu anda İstanbul’da bir “Gözleme Kraliçesi”.

Gidin kendi gözlerinizle görün.

Vesselam.

Gözlemece
Sinanpaşa Mahallesi, Şht. Dursun Bakan Sk. 29/A, 34353 Beşiktaş/İstanbul
Tel:
0533 523 67 25

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Beşiktaş’ta En İyi Gözleme Nerede Yenir? Gözlemece, Beşiktaş, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir