Gurme HaberGurme Tefsiri

Bu Yılki Güllaçlar Güllaç Değil!

Ünlü yeme-içme duayeni, içki uzmanı ve Türkiye’nin önde gelen yemek yorumcusu Mehmet Yalçın, bu yıl özellikle Ramazan ayında öne çıkan Güllaç için bir değerlendirmede bulundu ve bu yıl yediği ilk güllaçın kendisinde maalesef hayal kırıklı yarattığını belirtti.

İşte Mehmet Yalçın‘ın Güllaç ve Türk Gastronomisinin gidişatı üzerine yorumu…

“Galiba bir Ramazan daha doğru dürüst bir güllaç yiyemeden geçecek… Zira bir zamanlar “Ramazan’ın gülü güllaç…” denilen bu enfes ve zarif tatlımızın iyisini ara ki bulasın. Bu Ramazan’ın ilk güllacı, maalesef yine hayal kırıklığı yarattı. Son yıllarda âdet olduğu gibi harcındaki cevizin yerini daha ucuz olan fındık almış, üzerine gülsuyu serpilmemiş, sütü de kaynatılıp iyice çektirilmemişti. Güllaç yufkaları sulu sütün içinde faşır fuşur yüzüyordu. (Fotoğrafa aldanmayın, fotoğraf temsili.)

Aromasını veren gülsuyundan dolayı “güllü aş” denen ve zamanla adı güllaça dönen bu -eskilerin deyimiyle- “lâtif” tatlımızın değerini ne zaman anlayacak, hakkını ne zaman vereceğiz acaba?

“Gastroturizm” diye yırtınıyor, “Gastroekonomi” diye milyon dolarlık kongreler topluyor, eldeki bir gastronomi mücevherinin kaybolup gidişine ise seyirci kalıyoruz.

Maalesef Türk mutfağının sahibi yok…

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir