Bunları BilelimGURME NOTLARI

Dünyanın En Uzun Yaşayan Adamı Ne Yiyordu?

157 Yıllık Ömrüyle Zaro Ağa

Bitlisli Zaro Ağa. Dile kolay 157 yıllık bir ömürden bahsediyoruz. Doğum 1777! Yani Zaro Ağa doğduğunda henüz bırakın meşruti monarşiyi, Fransız ihtilali bile olmamış, krallıklar yıkılmamış, cumhuriyetin c’sinden bile söz edilmiyordu. 10 padişah devirmiş, 29 kere evlenmiş, torun ve çocuklarının sayısını bilmeyen, bazı kaynaklara göre dünyanın en uzun yaşayan insanı Zaro Ağa. Peki 157 yıl yaşamanın formülü ne olabilir acaba?

Mevlüt Çelebi’nin 2012 yılında Libra Yayıncılık’dan çıkan kitabı ”Dünyanın En Uzun Yaşayan Adamı: Zaro Ağa (1777 – 1934)” adlı kitabına bakarsak, Zaro Ağa bizlere kendi uzun sağlıklı yaşamından önemli dersler veriyor.

İstanbul Beyoğlu’nda mütevazı bir evde yaşayan Zaro Ağa öncelikle akşam yemeklerini erken saatte yemeğe her zaman dikkat etmiş. Akşam yemeğinde çoğunlukla sadece ayran veya yoğurt ve eşlikçisi ekmek oluyormuş. Zaro Ağa’nın bu alışkanlığını 100 yıl sürdüğü öğreniliyor. Yoğurtun gençlik ve sağlığının sırrı olduğunu her fırsatta tüm etrafına söylüyor. Ömrü boyunca hiç doktora gitmediği biliniyor. Ünü Amerika’ya kadar uzanmış ağamızın ve yaşlı bedeniyle yeni kıtada sirklerde çalıştığı da biliniyor. Orada kendisine ”dünyanın en yaşlı adamı” olarak sahnede yer veriliyor.

Yoğurt ve ekmekle geçen bir ömüre, bir de ”hep çalışmayı” da eklemek gerekiyor. Zaro Ağa’nın ömrünün son yıllarına kadar sirklerde çalıştığı, 1934’de son nefesini verirken ölüm sebebinin kalp büyümesi ve ciğerlerinde kronik verem hastalığı olduğu da bilgiler arasında. Sırası gelmişken yoğurt hakkında detaylı yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir