En İyilerLİSTELER

İstanbul’un En İyi 7 Beyrancısı – 2021

Beyran, Gaziantep yöresinin bizlere kattığı en büyük lezzetlerden biri. Gaziantep’te sabahları erken saatte doyurucu ve mükellef bir kahvaltı öğünü yerine geçiyor. İstanbul’da ise durum biraz daha farklı. Beyran İstanbul’da kahvaltıdan ziyade, gece geç saatlerde, işten, eğlenceden dönenlerin mide kazıntısına ilaç gibi gelen nefis bir yemek ve İstanbul’da daha çok çorba olarak biliniyor. Çorba mı, yemek mi tartışıladursun yoğun eti, pirinci, sarımsağı ve baharatıyla kallavi bir ana yemek desek yanlış olmaz. İstanbul’da beyranı Gaziantep’te hiç tatmamış olana beyran diye başka çorbaları kakalayan ve yanlış algı yaratan lokanta da çok maalesef.

Daha önceleri Beyran Nedir, Nasıl Hazırlanır? ve Gaziantep’te En İyi Beyran Nerede İçilir? gibi yazılar yazıp, beyran arşivimizi açmıştık. Şimdi size 16 milyonluk mega kent İstanbul’da, bu güzel beyranı hakkıyla sunan 7 mekanı yazacağız. Gidip deneyene, yiyip şifa bulana afiyet olsun.

İstanbul’da en iyi beyran nerelerde içilir, buyurun listemize.

1- Lezzet-i Şark, Eminönü

Lezzet-i Şark, İstanbul’daki en başarılı Gaziantep Mutfağı temsilcilerinden biri… Eminönü Mercan’da esnafa yıllarca her türlü Gaziantep sokak lezzeti çeşitleri ile hizmet veren mekan, burada daha geniş ve ferah bir alanda ve daha özel sunumlarla size Gaziantep’e gitmeden Antepteymişsiniz atmosferini yaşatabiliyor. Üstelik tam Sirkeci atmosferinde. Lezzet-i Şark’ın beyranını özellikle tavsiye ederim. İstanbul’da Beyranı Gaziantep’teki gibi yapmayıp da Beyran diye tanıtıp, insanları yanıltan birçok mekanın aksine Beyran’ın hakkını veren nadir mekanlardan biri.Lezzet- Şark’ın Eminönü şubesi saat 02:00’a kadar hizmet veriyor. Saat 18:00’den sonra hemen sokaklarının aşağısında, denize bakan taraftaki bariyerler kalkıyor ve ön tarafında ücretsiz (200 araçlık) bir otopark oluşuyor. Gece 18:00 sonrası iş bitti, her yer kapandı diye düşünmeyin.

Adres: Rüstem Paşa Mah. Hasırcılar Cad. No:38, 34116 Fatih/İstanbul
Tel: 0212 5142763

Lezzeti Şark – Beyran

2- Beyranistan, Çengelköy

Beyranın ve tabi Gaziantep mutfağının Anadolu Yakası’ndaki en iyi temsilcilerinden biri Beyranistan. Yöresinden gelen ürünlerle yapılan kebaplar, künefeler ve şifa çorbası beyran burada Antep’dekini aratmıyor. Saatlerce kısık ateşte pişen et ve kemik suyunun, acıyla buluşması çok lezzetli oluyor.

Adres: Çengelköy Cad. No: 28/A Üsküdar, İstanbul
Tel: 02165577007

Beyranistan Beyran

3- Tepeüstü Kervansaray İşkembe Salonu, Ümraniye

Yine Anadolu Yakasından bir adres, Tepeüstü Kervansaray İşkembe Salonu. Antepli ustalar mutfakta hünerlerini gösteriyorlar. Yeri oldukça merkezi, mekan ferah. Beyran ise tam ağzınıza layık, oldukça başarılı.  Çorbaların yanında ikram olarak turşu ve roka geliyor. Beyranın yanısıra daha önce detaylıca yazdığımız kelle paça çorbası ve çiğ köftesi de çok iyi.

Adres: Alemdağ Cd. 532/A Ümraniye 34771 İstanbul
Tel: 02165404079

Tepeüstü Kervansaray Beyran

4- Seyithan İşkembe, Kozyatağı

Bizim mahallemizde de, Kozyatağı’nda, İstanbul’un en iyi beyranını içebilirsiniz. Seyithan İşkembe Salonu, TEM bağlantı yolunda, sarı dükkanında çok iyi lezzetler çıkarıyor. Ustaları bu işe yıllarını vermiş emekçiler. Kelle söğüş, işkembe çorbası ya da beyin salatası… Bunlar da oldukça iyi burada. Beyran ise ayrı güzel, mutlaka deneyin.

Adres: 19 Mayıs Mahallesi Atatürk Caddesi No:80
Kozyatağı-Kadıköy-İSTANBUL
Tel: 02163561093

Seyithan İşkembe Beyran

5- Haspir Beyran Salonu, Pendik

Yine İstanbul’un bir ucunda, Gaziantep mutfağının en iyi yemekleri sunuluyor. Haspir Beyran Salonu, Beyranı aynı anavatanı Gaziantep’deki gibi yapıyor ve sunuyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren nefis beyranı deneyebilirsiniz.

Adres: Ortanca cad. No: 11/C Pendik – İstanbul
Tel: 05550342327

Haspir Beyran Salonu

6- Hakkıoğulları Beyran, Güngören

Gaziantep’de yediklerimize en yakın, en iyi beyranlardan biri de İstanbul Güngören’deki Hakkıoğulları Beyran Salonu’nda sunuluyor. Kıvamı yerinde, porsiyonu tatmin edici ve fiyatı da kalitesine göre uygun. Önerilir.

Adres: Tayfun Sok. No:4, 34164 Güngören/İstanbul
Tel: +902124343027

7- Pirpirim Gaziantep Mutfağı, Zeytinburnu

”Yemek demek sağlık demek, hijyen demektir, hepsinden öte güven demektir. Pirpirim bu güveni müşterilerine verir.” diyor mekan. Pirpirim’de kullanılan Sebze, Baharat, Bakliyat gurubu, Nar ekşisine salçasına varana kadar Gaziantep, Kilis ve Şanlurfa’nın köylerinde Pirpirim’e özel olarak hazırlanmaktadır ve hepsi katkısız doğal ürünlerdir diye de ekliyorlar. Beyranın da hakkını veriyorlar, denenmeli.

Adres: Merkezefendi Mah. Tercüman Sitesi 34015 Zeytinburnu – İstanbul
Tel: +902126658804

Pirpirim Beyran

Afiyet olsun.

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

2 thoughts on “İstanbul’un En İyi 7 Beyrancısı – 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir