CiğerGaziantep

Gaziantep’te Ciğer Kavurma Nerede Yenir? Köşk Kebap Salonu, Şehitkamil, Gaziantep

Gaziantep’e 2009 çıkartmamızdan sonra 2012 dönüşümüz çok ihtişamlı oldu. Ciğer ve Cartlak kebapları konusunda eksik olan ufkumuzu aynı tarihlerde orada olmamızdan istifade ederek Löplöpçüler ile tamamladık.

Lakin 2009’da tam manasıyla idrak edemediğimiz bir lezzet ile 2012’de karşılaşmamız gerçekten göz yaşartıcıydı. Gaziantep Şehitkamil’deki Köşk Kebap Salonu, bizi daha önce yaşamadığımız bir yemek tecrübesi ile sınava tabi tuttu. Kepkep Sokak’a girdiğiniz andan itibaren boylu boyunca uzanan karşılıklı dükkanlar Köşk Kebap Salonu denilen mekanın dalları aslında. Yani Köşk Kebap Salonu tek bir dükkan değil dostlar. Bir tesis!

Köşk Kebap, Fırından Taze Çıkan Pideler

Fırını ve hemen yanındaki dükkan; ciğer kavurmacısı, yanındaki dükkan; cartlak kebabı yiyebileceğiniz ızgaracısı, karşısındaki dükkan; aile salonu. Aman Allahım! Bu konsepte Köşk deniyor işte. Burası gerçek bir yeme-içmeci için tarif edilemez bir deneyim. Bilinç kaybı bile yaşatabilir. Biz kendimizden geçtik! Benim heyecandan aklıma  Annabel Lee  şiiri geldi. Ne alakaysa? O derece.

Bizim Harbiyiyorum.com‘da methiyeler düzeceğimiz yiyecek ise: Köşk’ün Ciğer Kavurma’sı.

Tadımlık isterseniz tırnaklı olmayan pidelerin içerisinde yiyebilirsiniz. Ancak dikkat! Bağımlılık yaratıyor. Biz daha önce ciğer kavurma yedik ve fakat bu denli lezzetlisini yemedik! Eğer Gaziantep’e ömrümüzde bir kere daha gitmek nasip olursa ilk uğrayacağımız yer burası olacaktır. Anladınız siz onu…

Ciğer Kavurma, Köşk Kebap Salonu, Gaziantep

Tencerenin içindeki ciğerleri, ateşin başındaki usta diğer nevaleler ile birlikte tahta bir kaşıkla çorba gibi ağır ağır karıştırıyor. Ateş kısık. Ciğerin dumanı üstünde. Usta göz kararı ile tencerenin içerisine çeşitli baharatlar ve tuz ekliyor. Karıştırmaya devam ediyor. Görüntü ve koku enfes. Ciğer neredeyse püre olmuş. Pırıl pırıl. Usta son derece konsantre bir halde. Nirvana modunda. Tahta kaşığın yuvarlak hareketleri hipnotize edici. Kafayı tencereye daldırasınız geliyor. Ama olmuyor, olamıyor.

O anda olabilen tek şey o ciğeri birazdan midenize hüpletebilme gerçeği.

Ciğer Kavurma - Köşk Kebap Salonu, Gaziantep

Ve Hüplettik de! Sonra baharat, ciğer, nevale, acı, lezzet öyle bir tatlı geldi ki bir daha hüplettik. Akabinde durduk! Zira daha uğranacak çok mekan ve daha tadılması gereken çok yemek vardı. Ama aklımız kaldı. Çok feci hemde. E, tabi bu arada mekanın ızgara kebaplarını da denemeyi ihmal etmedik. İçimizde cartlak kebabı yiyenler de oldu, yalnızca ciğer kebabı yiyenler de. Ayıptır söylemesi yarım saat öncesinde de Küşlemeci Halil Usta‘daydık. Buradan çıkışta da Koçak’ta şöbiyet yiyecektik. Her şey planlandığı gibi olmalıydı.

Evet, Gaziantep’te ciğer kavurma yenmesi gerekiyorsa onun yeri burasıdır sevgili dostlar. Köşk Kebap Salonu. Eğer gidecek olursanız tencerenin içindeki ciğere saygıyla bakın ve bizden selam söyleyin.

Afiyet olsun!

Köşk Kebap Salonu - Gaziantep

Köşk Kebap Salonu
Yaprak Mah. Kepkep Sok. No:30/C  Şehitkamil – Gaziantep
Tel: 0342 2320215

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

5 thoughts on “Gaziantep’te Ciğer Kavurma Nerede Yenir? Köşk Kebap Salonu, Şehitkamil, Gaziantep

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir