BeyoğluKokoreç

Beyoğlu’nda Tabak Kokoreç Nerede Yenir? Lale İşkembecisi, Beyoğlu İstanbul

Yediğim en lezzetli kokoreç de diyebilirim. Bir zamanlar Eminönü’nde Kokoreççi Vahap Usta vardı. Belki hatırlarsınız. Böyle papyonlu bir kokoreççi. Onun da kokoreci çok lezzetliydi. Ancak nedendir bilinmez piyasalardan silindi gitti. Gerçi bu konunun da peşine düşeceğiz ve bu lezzet ustasının (Vahap Usta’nın) neden artık ortalarda olmadığını bulacağız elbet.

Lale İşkembecisi, Beyoğlu
Lale İşkembecisi, Beyoğlu

Neyse konumuz Lale İşkembecisi. 1960 senesinde kurulan restoranın sahibi Vedat Akkaya. Vedat Akkaya çok renkli bir kişilik. Kendisi ile Şişhane’de açtığı butik İtalyan yiyecekleri sattığı dükkanda tanıştım. Birçok işle uğraşan küçüklükten yetişme bir ticaret adamı. Babasından kendisine devir olan Lale İşkembecisi için de şöyle diyor: “Bu yemeğin ölmemesini istediğim için açtım burayı. Kadın kadına işkembe salonuna gelinebilsin istedim ve başardım.

Şimdi denilir ki bu yerin ismi “Lale İşkembecisi” o zaman burada işkembe de içilir. Doğrudur. Ancak İstanbul’un en lezzetli kokorecini de burada yiyebilirsiniz. Fotoğraf zaten kokoreç sevenlere her şeyi anlatıyor sanırım. Denemeyenler mutlaka denesin. Tek kelime ile enfes.

Peki en iyi İşkembe Çorbası nerede mi içilir? İlerleyen zamanlarda ona da ayrıca değiniyor olacağım.

Lale İşkembecisi

Tarlabaşı Bulvarı No: 3 (Cartoon Oteli Karşısı) – Cervantes’in Yanı / Taksim – İstanbul
Tel: 0212 2526969

Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Beyoğlu’nda Tabak Kokoreç Nerede Yenir? Lale İşkembecisi, Beyoğlu İstanbul

  • Emre Yucel

    Katılıyorum…. Yıllar öncesinden bir tat geldi damağıma aniden bu yazıyı okuyunca. Harikaydı değil mi?:)

    Yanıtla
  • Kemal

    Vahap Usta, Gayrettepe’de emniyetin girişi yakınındaki bir büfenin yanında çalışıyordu bu yaz. Kibar ve efendi bir insandır.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir