Bunları Bilelim

Gedelek Turşusu Nedir? Neden Farklıdır?

Gedelek Turşusu Nedir?

Gedelek, Bursa’nın Orhangazi ilçesine bağlı, 2000 ‘e yakın nüfuslu ufak bir mahalledir. Yalnız öyle sıradan bir mahalle değil kesinlikle. İçerisinde tam 70 tane turşu imalathanesi olan bir mahalle Gedelek. Buraya “turşu köy” demek yanlış olmaz zira Gedelek Turşusu artık coğrafi işaretini de almış marka bir ürün olarak bu ufacık mahalleden çıkmadır.

Peki Gedelek Turşusu neden farklı?

Gedelek jeolojik olarak bereketli bir havza içinde yer alır. Bu havzadan gelen su, yüksek oranda kalsiyumlu kireç kayaçlarından süzülerek Pınarbaşı‘ndan imalathanelere ulaşır. İşte bu yüksek kalsiyum-kireç içeren sular, turşuda aranan o “kütür kütürlük” özelliğini verir. Gedelek Turşusu’nu diğer turşulardan ayıran en belirgin özelliği ise bu zengin sularla kurulmuş olmasıdır. Bu suyun ve Gedelek turşusunun namı almış başını gitmiş olacak ki, dünyanın farklı yerlerinde Gedelek Turşusunun lezzetini yakalamak için turşu üreticilerinin musluk suyuna sönmüş kireç kattığı (ilaç) bile rivayet edilir. Ancak bu denemeler sonunda Gedelek Turşusunun lezzeti asla yakalanamamıştır.

Gedelek’te öyledir ki; turşuculara turşu kurmaları için giden suyun tesisatı ayrı, normal içme suyu tesisatı ayrıdır. Gedelek Turşusu için özenli üretim tüm kasabada yazın başında başlıyor ve en çok talebi de kış mevsiminde alıyor. Oysa ki turşu her mevsim tüketilmesi gereken fermente bir probiyotik. İçindeki yararlı mikroorganizmalar sayesinde ikinci beynimiz olarak tabir edilen bağırsak floramızı düzenliyor. Bağışıklığımızı güçlendiriyor.

Halkının %90 ‘ının turşu üreticisi olduğu Gedelek’te yılda ortalama 50 bin ton turşu üretiliyor ve bu turşular sadece iç pazarda tüketilmekle kalmayıp, 40’tan fazla çeşidi ile dünyanın bir çok ülkesine ihraç ediliyor.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Eylül Turşuları Meşhur Gedelek Turşuları ile Harbiyiyorum Dükkan’da Satışta!
Osmanlı Döneminde Turşu ve Kurulma Yöntemleri
Burası Resmen Turşucular Cenneti

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

One thought on “Gedelek Turşusu Nedir? Neden Farklıdır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir