Gurme HaberGURME NOTLARI

Gelin Biraz Da Tarımı Tartışalım!

Bu fotoğrafı üst üste dünyanın en iyi restoranı seçilen Noma‘nın yine dünyaca ünlü şefi Rene Redzepi‘den aldık.

Burası 5.8 milyonluk nüfusuyla Danimarka. Baltık Denizi’ne komşu, güneşli gün sayısı otuz günü geçmeyen bir İskandinav ülkesi. Bunlar da “artık” yetiştirilebilen tarım ürünleri!

Rene Redzepi

Danimarka küçücük yüzölçümünün yarıdan fazlasını (%62) tarıma ayırmış, uyguladığı modern tarım teknikleri sayesinde gelişmiş ender ülkelerden biri! Bakın Danimarka diyoruz, bunlar yetişiyor diyoruz ve tarımda ithalatı minimize etmek hedefindeler diyoruz!

Bunun sonrasında değerli hocam, Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın paylaşımında, Türkiye’de çiftçiye 2021 yılında mazot, gübre ve hayvancılık desteğinin 787 milyon TL azaltılacağının haberini okuyoruz. Ülkemiz için üzülmeden edemiyoruz.

Değerli hocam ile 2017’de Norveç Balıkçılık Bakanlığı’nın (Evet, Öyle bir bakanlıkları var!) davetiyle “Norveç balıkçılığını tanımaya!” gitmiş ve yine 3 tarafı denizlerle çevrili ama yine de ithal uskumruyu balık ekmek tezgahlarına “milli değer” diye taşıyan esnafımıza mı üzülelim, tarımın akıbetine mi hayıflanalım, yoksa çocuklarımızın geleceğine mi üzülelim bilemedik.

Peki sizce nasıl olacak bu işler?

Salih Seçkin Sevinç

https://www.instagram.com/p/CG5L6e_gNIJ/

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Mısır Yenmeli Mi Yenmemeli Mi? – Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul
Diyojenin Memleketi Sinop, Somon Değil Lakerda Dedi!
İstanbul’un En Eski ve Köklü Meyhanelerinden Refik Kapandı!

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir