Et Yemeği

Göktürk’te En İyi Et Nereden Alınır? Kars Kasabı, İlhan Koçulu, İstanbul

İlhan Koçulu, Kars’ta yaşıyor. Hem yemek sektörü hem de kültürü üzerine modern zaman elçilerinden. Bir duayen. Hatta onun için yemek misyoneri demek daha doğru olur. Yakın zamanda yine misyoner titizliğinde bir projeye el atmış ve Göktürk’te kasap açmış. İsmi: Kars Kasabı.

Neden misyoner niteliğinde diyoruz? Çünkü burada satılan sucuklar, sosisler bozuluyor. İlk kez böyle birşeyi duyuyorsanız çok şaşırabilirsiniz, lakin gerçek/sucuk, sosis norma şartlar altında pek tabii bozulur. (Normal şartlar altında = Koruyucu ve katkı maddesi ilavesi olmadan demek.) Ancak metropollerde vahşi beton ormanlar içinde yaşadığımız şu günlerde süpermarketlerde ve birçok üreticide sucukların hiç bozulmadan 1 yıl raf ömrü olduğunu görüyoruz ve bu bize bir şekilde olağan bir şeymiş gibi geliyor.

Düşünsenize içinde kıyma ve baharat olan organik bir ürün 1 yıl hatta daha uzun bir süre bozulmuyor. Bu size normal geliyorsa çağımızın en büyük zararını veren gıda terörürünün bilinçsiz (ya da kabul etmiş) kurbanlarından birisiniz demektir. Şunu bilmelisiniz ki, bir sucuk ya da sosis soğuk bir ortamda dahi 5-6 günde bozulur. İşin olması gerekeni de budur.

Çocuklarımıza sezon başında aldığımız kalem kutusunun (inorganik) bile 1 yıl içinde bozulduğu bir zamanda sucuğun (organik) bozulmaması gibi bir durum hususunda bir kez daha derinlemesine düşünmeye çağırıyoruz sizi.

Her neyse! Efendim, Kars Kasabı ismi, İlhan Koçulu Karslı olduğun için konulmamış elbette. Tüm etlerini Kars’tan getirdiği için konmuş. Üstelik bu hayvanlar yine çağımızın modası olan hareketsiz besi hayvanları değil, bilakis 2000 rakımda Kars meralarında otlayan ve doğal beslenen hayvanlar. (Fiy, yonca ve korunga geviş getiriyorlar.)

[wdi_feed id=”1″]

Dükkanın hemen vitrininde bir de acil durumlar için ızgara var. Biz ona “Et Bar” ismini verdik. Gerçekten de bar gibi. Öyle steakhouse kafasında değil ama. Günün belirli saatlerinde hem tadım olsun, hem de et pişirilmesi üzerine etseverlere eğitim olsun diye yerleştirilmiş bir ızgara bu.

Biz gittiğimizde Kolektif Şefler ekibinin bir kısmı da ziyareye gelmişti ve Kars Kasabı’nın sosis, sucuk, köfte, antrikot ve bonfilesini gözümüzün önünde “Et Bar” ızgarasında pişirdiler. Aşağıda Youtube kanalımızda pişen antrikotun videosunu izleyebilirsiniz. (Kanalımıza abone olmayı unutmayın bu arada!)

Gerçi biz her daim yağsız et sevdiğimiz için (Bir tek kuzu pirzolada yağı çok ama çok seviyoruz.) kasabın et çeşitleri arasında gönlümüzün efendisi bonfile oldu.

Evimize dönerken de bir haftada tüketebileceğimiz kadar sucuk ve sosis aldık. Zaten size fazla almanızı değil, tüketebileceğiniz kadar almanızı öneriyorlar. Şimdi sizi bu da şaşırtmış olabilir. Ama doğrusu bu! Sucuk ve sosisi bir haftada tüketebileceğin gibi almak.

Göktürk'te Gurme Kasap, Kars Kasabı

Bir de mesela bir karkas bitmeden öteki karkasa geçilmeyen bir kasap burası. Butik yani. Mesela 100 kg bonfile sipariş vermek isterseniz talebinize hemen karşılık veremeyeceklerdir. Zira 100 kg bonfilesini aldığınız hayvanların geri kalan kısımlarının da zamanında satılması lazım. Bu da üzerinde durulması gerken bir diğer önemli konu. Zaten mahalle kasabı tavrı da tam anlamıyla bu şekilde olmalı.

Kars Kasabı başında İlhan abi gibi biriyle şüphesiz her geçen gün en doğru ve iyinin arayışında mükemmeleşecek, hem de birçok girişimci için örnek bir kasap olacak.

Göktürk'te En İyi Kasap Neresi?

İlhan Koçulu’yu bir kez daha bu değerli girişimi için tebrik ediyoruz. Kars Kasabı soğuk havalı aracıyla şimdilik Göktürk ve çevresine eve sipariş taleplerini de karşılıyor. Ayrıca unutmadan, Göktürk’te gurme kasap arıyorsanız içeride bir de dry age dolapları ve dry age etleri de mevcut.

İşini düzgün yapanlara, çalışıp üretenlere, değer katanlara ve dahi sorgulayanlara selam olsun.

Vesselam!

Kars Kasabı – İlhan Koçulu
Adres: Cumhuriyet Caddesi. Corner apt. No: 14 D: 4 Göktürk 34077 Eyüp, İstanbul (İpek Hanım’ın Çiftliği Dükkanının Hemen Yanı)
Tel: 0530 680 34 36
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

5 thoughts on “Göktürk’te En İyi Et Nereden Alınır? Kars Kasabı, İlhan Koçulu, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir