YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Hindi Dolması Nedir?

Hindi Dolması,  hiç şüphesiz yılbaşı gecesi sofrası için  ilk akla gelen lezzettir. Geçmişi çok eskilere dayanır ve aslen bir Anadolu yemeğidir.

Evet, yanlış okumadınız. İç Anadolu’da, özellikle Çorum ve Ankara’nın kırsalında çok eski yıllardan beri yapılan bir yemektir Hindi Dolması. Osmanlı hatta Selçuklu döneminin de ötesinde, kökeninin Hititlere kadar dayandığı rivayet edilir.

Hindi Dolması yapımı, kısaca, iyi bir hindi seçiminin ardından, güzelce marine edilip, bir kenara alınmasıyla başlar. Ayrı bir yerde pişirilen, soğanlı, kestaneli, bol baharatlı, kuş üzümlü ve fıstıklı iç pilavı hindi içine doldurulur. Son bir dokunuşla kısa süreli fırına verilerek lezzeti ikiye katlanır.

Hindi Dolmasının üstünün nar gibi kızarmasını isterseniz, fırına vermeden önce üzerine limon ve zeytinyağ karışımlı bir sos sürmelisiniz.

Afiyet olsun, lezzet dolu bir yıl olsun.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Haftanın Yılbaşı Özel Gurme Ürünü: Yılbaşı Hindisi Ve Yılbaşı Menüsü

Yılbaşı Hindisi Nasıl Yapılır?

*Hindi Dolması hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

8 thoughts on “Hindi Dolması Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir