İstanbul Avrupa Yakasının En iyi 7 Ocakbaşı Mekanı – 2018

İstanbul Avrupa Yakasının En İyi 7 Ocakbaşı Mekanı – 2018

Ocakbaşı kültürü bize güneydoğu mutfağımızdan bir miras aslında. Özenle şişlere geçirilmiş sıra sıra kuzu eti, ciğer, kebap… En İyi Ocakbaşı denince aslında oradaki ortamın ve muhabbetin keyfinden bahsetmez lazım. Zira Ocakbaşının keyfi, kömür ocağın başında, hafif dumanlı ortamda içilen bazen iki kadeh rakı, içmeyene belki bol köpüklü bir bardak ayran ve yanındaki kebap kadar, dostlarla yapılan sohbettir.

İstanbul’da Ocakbaşı denince de, en az Adana’dakiler kadar iyi temsilciler var diyebiliriz. Zırh kıymasıyla hazırlanan kebaplar, yumuşacık ciğerler, tazecik salatalar ve tabi mezeler sunan başarılı adresler bulunuyor. Bunların içinden, rakiplerinden sıyrılan En İyi 7 Ocakbaşı adresini derledik. Keyif ve afiyet ile okuyunuz.

1- Akl-ı Selim Ocakbaşı, Gayrettepe

Ocakbaşı kültürüne yeni bir soluk getiren yerlerden Akl-ı Selim Ocakbaşı. Temelleri 1940 yılında Adana’da atılmış. Şimdi İstanbul Gayrettepe’de hizmetine devam ediyor. Taptaze mezeleri, lokum gibi ciğeri, yağlı karası, kaburgası, küşlemesi ve harbi el kıyması orijinal kebabı ile bizden tam not aldı. Sarımsaklı köftesi ve haşlama içli köftesi bizi bizden aldı. Mekanın atmosferi ve müzikleri de en az kebap ve mezeler kadar başarılı.

Adres: Gayrettepe Mahallesi, 34349 Beşiktaş-İstanbul Telefon: 0212 267 19 60

2- Adana Ocakbaşı, Kurtuluş

Güzide semtimiz Kurtuluş’un, güzide mekanı. Yıllardır bozulmayan çizgisi, salaş ortamı ve nefis lezzetleri ile İstanbul’da Ocakbaşı denince ilk akla gelen yer olmayı sürdürüyor. Yoğurtlu patlıcan, kızarmış soğan ve sarımsağını ayrı seviyoruz.

Adres: Bozkurt Mah. Baysungur Sok. No:2 Kurtuluş – Şişli Tel: (0212) 247 01 43

3- Zübeyir Ocakbaşı, Beyoğlu

İstanbul’un en bilinen turistik adreslerinden biri Zübeyir Ocakbaşı. Haklı bir üne sahip. Çöp Şişi, ”Tarak”ı ve sebzeli Urfa Kebabı fenomen. Rezervasyonsuz gidilmemeli.

Adres: Şehit Muhtar Mah. Bekar Sok. No:28 Beyoğlu Tel: (0212) 293 39 51

4- Güler Ocakbaşı, Harbiye

Yılların eskitemediği bir mekan daha. Kaburga, pirzola, şaşlık ve tabi yanına eşlikçisi mezeler. Sadece mekanın değil, müşterilerin de birbirlerini tanıdığı bir adres. Bu yönüyle de listedeki haklı yerini alıyor.

Adres: Cumhuriyet Cad. Babil Sok. No:37  Şişli  Tel: (0212) 233 49 20

5- Yirmibir Kebap

Yirmibir Doğu usulü bir kebapçı. Mezeler taze ve lezzetli, özellikle zahterli salatası başarılı. Çöp şiş ve Diyarbakır usulü ciğerleri lokum gibi. Kaburgası lezzetli.

Adres:Asmalı Mescit Mahallesi, 3, Han Geçidi Çk., 34430 Beyoğlu-İstanbul Telefon: 0212 244 38 73

6- Peymane, Beyoğlu

‘İçinden jazz geçen meyhane” demişler, doğru demişler. Zira alışılmışın dışında bir atmosferi var ve büyük bir kesim tarafından çok beğeniliyor. Mutfakta Antakya rüzgarı hakim desek yanlış olmaz. Bir çok ana malzeme oradan tedarik ediliyor. Izgaralardan madalyon ve ara sıcaklardan soğan sarımsak favorilerden.

Adres: Boğazkesen Cad. No:65/1 Tophane, Beyoğlu Tel: (0212) 244 09 55

7- Ali Ocakbaşı, Karaköy

Geleneksel mezeler, yumuşacık etler, muhteşem manzara ve muhabbet. Oldukça başarılı.

Adres: Arap Camii Mah. Tersane Cad. Kardeşim Sok. No:45 Kat:4 Grifin Han (Fermeneciler Cad) Tel: (0212) 293 10 11
Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir