FatihGURME NOTLARIKavurma

İstanbul’da En İyi Et Kavurma Nerede Yenir? Kavurmacı Goze, Eminönü, İstanbul

Hüseyin. Kavurmacılar pîri. Süper kahraman Hulk gibi iri ama Hulk gibi sinirlenmiyor. Pamuk gibi kalbi var, kavurmaları da öyle; pamuk gibi. İstanbul’un yeme-içme alemine sıkı bir giriş yaptı. Hayırlı ve de uğurlu olsun! Mekanının ismi: Kavurmacı Goze; hiç şüphesiz camiamımıza yeni bir soluk getirdi. Sağ olsun, var olsun.

Geçtiğimiz hafta Eminönü’nde uğradığımız Kavurmacı Goze bir aile işletmesi. Hüseyin ve hanımı işi birlikte sırtlanmışlar. Şirin mi şirin kızları da (Maşallah ona da) dizlerinin dibinde. Ailecek pek sevimliler. Ama Hüseyin her halinden özel biri, belli. 

Böyle kendi endamına yakışır büyük bakır özel tencereler yaptırmış. Özel de bir tezgah tasarlamış. Tezgahında üç tane tencere yuvası var. İkisinde pilav diğerinde ise kavurma var. Pilavların biri bulgur pilavı. Tencerelerin hepsinin içinde bolca emek, büyük bir bilgi ve sabır olduğunu gönül gözü açık olan biri rahatlıkla görebilir. Lezzeti ise… biz geç gittiğimiz için tencere dibine kaldık ama yine de parmaklarımızı yedik.

Hüseyin – Kavurmacı Goze

Hüseyin sabah altıda dükkanını açıyor. İlk işi tezgahın arkasındaki şömineye odun atıp onları tutuşturmak. Yani önce ateşi yakıyor ve ocağı hazırlıyor. Odun ateşi Hüseyin için çok önemli. Sonra yemekleri odun çıtırtıları üzerinde bakır tencerelerde yavaş yavaş pişiriyor. Öğlen servisi ile başlayan kavurma/pilav trafiği öğleden sonra 15:00 – 16:00 gibi son buluyor.

Bilen bilir. Pîranda bu işler böyledir. Vakitlice gidip yiyeceksin! Sonra “Yahu bu kavurmanın devamı yok mu?” demeyeceksin. Ne demişler? Yemeyenler kalır naçar, gözlerinden kanlar saçar. Bu bir rıza lokmasıdır, yiyemezsin demedim mi? 

Et kavurma ve bulgur pilavı

Şimdi efendim, “Kavurmacı Goze” ismi üzere kavurmacı. Bu anlamda çok doğru bir konsepte sahip. Goze ise “Güzel”demek. Bu bağlamda da aşırı doğru bir konsepte sahip. Et kavurma, yanına az bir nevale, soğan ve pilav ile son derece doyurucu ve mukavvi bir öğün! Üstüne de odun ateşinde pişen çoban çayı. Üf!  Daha ne olsun?

İşte size büyükşehirin göbeğinde gerçeküstü bir lezzet deneyimi. 

*Harbiyiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Hüseyinle konuştuk. Menüye gelirse bir de fasülye gelecekmiş. O kadar. Daha fazlasına da gerek yok zaten diye anlaşıp, el sıkıştık. Eh bir de kendi yaptıkları yoğurttan hazırladıkları bir ayranları var ki artık daha fazlasını da siz gidip bizzat gözlerinizle görün. 

Sağ ol, var ol Hüseyin!

Aramıza hoş geldin, safa geldin. Umarız bereketin de endamına yetişir, doyurduğunca güzelleşir, güzelleştirir.

Kavurmacı Goze ve Hüseyin

Vesselam.

Kavurmacı Goze
5/B, Hobyar Mahallesi Fındıkçı Remzi Sokak Zaman Hanı, 34112 İstanbul
Tel: 0532 507 80 38

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “İstanbul’da En İyi Et Kavurma Nerede Yenir? Kavurmacı Goze, Eminönü, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir