AnkaraKavurmaNE YİYELİMTürkiye

Ankara’da En İyi Et Kavurma Nerede Yenir? Meşhur Kavurmacı, İskitler Sanayi Sitesi, Altındağ, Ankara

Ankara’nın Şerbetli Kavurması

Et kavurma tek tanrılı dinlerin babası olan Hz.İbrahim geleneği. Lakin bu bayramı da olan kurban kesmeyi ve onun kavurmasını sadece İsmail’in soyundan gelenler, yani Müslümanlar sahiplenmiş. Bu yüzden her Kurban bayramı evlerde kavurma yapılır olmuş, kavurmacılık zaman içerisinde bir mesleğe dönüşmüş. Kavurmalar yuvarlak şekilde kesilip paketlendikten sonra marketlerin soğuk raflarında yerlerini almışlar.

Lakin post modern zamanların Türkiyesi’nde iyi kavurma yapıp sıcak bir şekilde servis eden yerler de Anadolu coğrafyası üzerinde dağılmaya başlamış. Bunların bir tanesinin ismi de Ankara İskitler Sanayi Sitesi içerisindeki “Meşhur Kavurmacı” olmuş.

Yani bugün yazımızın asıl konusu olan kavurmacı… 

Şimdi, bir kavurma büfesi düşünün. Böyle oturup yemek yiyeceğiniz bir alanı yok. Mekanın önünde ayaküstü bar kafası, demirlere sabitlenmiş masalar var sadece. 

Elinizde bir kamera olduğunu ve o kamera ile kavurma büfesinin önündeki kuyruğun yanından sola doğru kayarak tezgaha yaklaşıyor gibi hayal edin. Servis alanının başına geldiğinizde tezgahta Suat Abi’yi göreceksiniz. Suat Abinin mesleği aslında şerbetçilik. 

İyi de bu adam neyi şerbetliyor diye soracaksınız doğal olarak. Efendim, kendisi kavurma şerbetçisi. Şırıl şırıl kavurma şerbetliyor. Acımıyor. Elinde süzgeçli bir kepçe var. Onu vuruyor kavurma tavasının dibine. Oradan çıkan yağı basıyor içine kavurma bastığı ekmeğin üstüne. İşte kavurma şerbetçiliği böyle bir meslek. İnanmayan videoları izlesin… Her şeyi gözünüzün önünde yapıyor zaten. Ağzınızın suyu akar halde büyülenmiş gibi izliyorsunuz.

Meşhur Kavurmacı, İskitler Sanayi Sitesi içerisinde önce büyük bir kazanda saatlerce pişirerek pamuk kıvamına getirdiği etleri daha sonra wok tava görünümlü sabit sac bir tavada güzellemeye devam ediyor. Bir de önlerinde kocaman bir ızgara var. Nevale de, etler de, ekmekler de ve daha nicesi de işte o tezgahın üzerinde meşhur ediliyor. Ayrıca yine o dev ızgara isteyene başka lezzetler de sunabiliyor. Ne gibi mi? Örneğin ekmek arası antrikot gibi. Ne gibi? Ekmek arası böbrek, yürek, et ve kuyruk yağı karışık gibi…

Suat Usta ekmeğe de, kavurmaya da, nevalelere de aşırı hakim bir birey. Sanki o da o dev tezgahın, oradaki kavurma ritüelinin bir parçası adeta. Yani orada kavurma ekmek yemek için giden herkes biraz da Suat Abiyi yiyor. (Mecazen) 

Bazı gitmeden yorum yapan kendini bilmezler bu et kavurmaya “tantuni” diyor. Neden biliyor musunuz? Çünkü onlar sadece hayatlarında tantuni yemişler. Teorik olarak görüntüde tantuniye benzese de Meşhur Kavurmacı’da yiyeceğiniz fazlasıyla gerçek ve öte lezzetli bir et kavurmadır a dostlar.

Nasıl ki her yiğidin yoğurt yiyişi farklıysa, her yiğidin kavurma yapışı da farklıdır. Biliyorsunuz Eminönü’ndeki Kavurmacı Goze’yi de vakti zamanında yazmıştık. Ondaki kavurma yapış tekniği de farklıydı. Bu da farklı.

Ey gençler! Ustalık ortaya usül koymayı gerektirir. Bu yeme içme işlerinde tarz ve yorum katabilen, bunu sürdürebilen usta olur. O yüzden haddinizi bilin, oturun aşağı! Tantuni sizin babanızdır.

Güzel bir yeri ve lezzeti ve ustasını daha kalıcı hafızalara hitap eden Harbiyiyorum arşivine katmaktan, mutluluk ve heyecan duyuyoruz. Ola ki siz de bir gün duyarsınız diye bu sitede öğütler veriyoruz.

Şüphesiz Salih Abiniz sizleri sever…  

Esselatu vesselam.

Meşhur Kavurmacı – İskitler Oto Sanayi
Zübeyde Hanım, Tornacı Cd. No:43, 06070 Altındağ/Ankara
Tel: Yok

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir