İzmir Söğüş Nasıl Hazırlanıyor? (Video)

İzmir Söğüş Nasıl Hazırlanıyor?

İzmir Hisarönü’ndeki Kemeraltı Çarşısı hiç şüphesiz İzmir halkı için bir gastronomi cenneti. İçerisinde yatık dönercisinden tutun da, kebapçısına, köftecisinden, tatlıcısına kadar bir çok lezzet durağı mevcut. Lakin işte burada en çok öne çıkan lezzetlerden bir tanesi de İzmir Söğüş! Kuzu kellenin Niğde’de söğüş olarak keşfinin ardından İzmir’de kendi usulüne ulaşan bu lezzetli ve hazmı oldukça kolay sakatatı Meşhur Hisarönü Söğüşçüsü‘nde denedik ve yedik.

Elbette sizler için de videoya çekmeyi unutmadık.

Buyrun İzmir Söğüş (Kelle Söğüş) nasıl hazırlanıyor birlikte izleyelim! Hisarönü Söğüşçüsü ile ilgili detaylı değerlendirme yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

 

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir