Kadıköy

Kadıköy’de Menemen Nerede Yenir? Meşhur Menemenci, Osmanağa, Kadıköy, İstanbul

Şu Türkiye’de ismi “Meşhur“la başlayan herhalde yüzlerce lokanta görmüşüzdür. Böyle durumlarda önce ‘Peki meşhurdun da biz neden bilemedik seni acaba?’ diye düşünmeden edemiyoruz tabii. Fakat bunların içerisinde bazı yerler gerçekten meşhur olmayı hak ediyor. Mesela bakınız 2005’den beri işimiz gücümüz Menemen diyen menemenci kardeşimiz Cemal Polat tam da bunlardan bir tanesi.

Polat Alemdar ile bir akrabalığınız var mı?‘ diye başlıyoruz sohbetimize. ‘Hayır abi ne ilgisi var. Ben sadece menemen yapıyorum.‘ diye cevap veriyor. Şaka tabii. Böyle bir muhabbet yok. Ama olsa iyi olurdu sanki değil mi?

menemen-meshur-menemenci-kadikoy

Neyse efendim Cemal kardeşimiz bizim sevdiğimiz tarzda menemen yapıyor. (İçinde domates parçalarını görmediğiniz menemen bizim tarzımız olan menemendir. Domatesi iyice rendelenmiş, püre haline getirilmiş şekilde olan hani.)

Burada envai çeşit menemen yiyebilirsiniz. Sucuklu, peynirli, kaşarlı, sosisli, pastırmalı, kavurmalı, tavuklu, kıymalı, zeytinli, patatesli, bikinili v.b şeklinde liste uzayıp gidiyor. Özel sahanlarda hazırlanan porsiyonlar adeta birer protein yatağı görünütüsünde sizi ziyafete davet ediyor. Menemen sevmiyorsanız sahanda yumurta da söyleyebilirsiniz. Yumurta sevmiyorsanız, patates kızartaması söyleyebilirsiniz.

Biz genelde menemenimizi beyaz peynir ve kaşar peynirli olsun isteriz. Bu sefer de geleneğimizden vazgeçmedik ve ekmeğimizi bandıra bandıra afiyetle yedik. Daha önce Beyoğlu’ndaki Lades menemen tecrübemizde de aynı şekilde yemiştik. Orada sahanlar artık kullanılmaktan yamuldukları için masaya tam oturmuyordu, buradakiler ise henüz düzgün. Zamanla onlar da yamulur.

meshur-menemenci-kadikoy

Meşhur Menemenci‘de iç dekor ise oldukça etkileyici. Adeta mekanda sürekli Hıdırellez varmış gibi. Dilek ve temenni duvarından aşağıya doğru asılan peçeteler, sizde gerçeklik yanılsaması yaşatabilir. Korkmayın! Bu peçetelerde özellikle tezkere sayan askerlerin bıraktığı notları görünce de sakın şaşırmayın. Nihayetinde ucuz ve kuvvetli bir protein lokantası burası ve Kadıköy Çarşı‘ya çıkan askerlerin uğrak yeri. Menemeni de gayet başarılı.

Şimdi düşünüyoruz da bu menemenin içerisinde soğan ya da sarımsak konsa mesela, çarpı beş lezzet patlaması yaşatır şüphesiz! Sırf soğan/sarımsak kokusu yüzünden bile dükkandan içeri akın akın insan girer. Ama nedense daha önce yapanı görmedik.

Biz gidince bir sonrakine böyle söyleyeceğiz. Soğan sarımsak yoksa da yanımızda getireceğiz.

Harbiyiyorum tüm menemen sevenlerin gözlerinden öper.

Vesselam

meshur-menemenci-kadikoy

Meşhur Menemenci
Osmanağa Mah. Pavlonya Sok. No:16/A Kadıköy – İstanbul
Tel: 0216 3366308

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Kadıköy’de Menemen Nerede Yenir? Meşhur Menemenci, Osmanağa, Kadıköy, İstanbul

 • Alpcan

  Soğan pişme süresini epey uzatıyor ama sarımsak olabilir. :)

  Yanıtla
 • Burak AKIN

  Kaşarlı menemeni denedim ama itiraf edeyim tüm içeriği makinadan geçirilmiş püre halde pişen menemen benim tarzım değilmiş. Fiyatlar makul. Porsiyon ise gözüme ufak gözüktü , yemekte bir dilim ekmek yiyen ben gelen yarım emeğin hepsini bitirdim. Son olarak başka bir gün sahanda yumurtayı da deneyip bir şans daha vereceğim.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: En İyi 7 Harbi Kadıköy Mekanı - 2019 -

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir