ÇorbaNE YİYELİMSelanikYunanistan

Selanik’te En İyi İşkembe Çorbası Nerede İçilir? Tsarouchas Restaurant, Selanik, Yunanistan

Hayat iyi işkembe çorbası içmek için çok kısa. 12 yıl evvel Selanik’e geldiğimizde bir restoranda pek de farkında olmadan bir işkembe çorbası içmiştik. Çok şaşırmıştık hatta. Sonra yıllarca burayı andık durduk. Lakin ne fotoğrafını çekmişiz, ne ismini yazmışız. Bu bilgi öylece gitti bitti bizde. Ama işte heyhat! 2023 Selanik ziyaretimizde bu kez bu işkembecinin yerini bulduk ve hem video, hem fotoğraf, hem yer imi işaretleme derken dolu dolu bilgi ile döndük sizlere. Hazırsanız başlıyoruz.

Restoranımızın ismi Tsarouchas (Çaruha) diye okunuyor. Selanik’in en eski esnaf lokantalarından biri ve mükemmel işkembe çorbası yapıyor.

Hani hep şu Avrupa Birliği tantananasından sakatat yasaklanacak falan diyorlar ya, küllün yalan! Yok öyle bir şey. Küreselcilerin oyunu. Yahu güzel önderemiz Atatürk’ün doğduğu şehirde işkembeci bulduk diyoruz ey ahali! Gelin bunu kutlayalım bugün. Düşünsenize bu bile bize Atatürk’ün çocukluğunda işkembe çorbası içmiş olabileceğini düşündürdü.

Selanik Yunanistan evet ama kokoreçi var, ciğer sarması var, işkembesi var. Biz kültürlerin yakınlığından damak tatlarımızın da aslında birbirine nasıl benzediğini görebiliyoruz.

Evet, Türkiye’de işkembe başlıbaşına büyük bir sektör olmuş durumda. Şehirde 7/24 açık olan işkembeciler, sakatat ve çorba çeşitleri ile bugün günümüzün kervansarayları niteliğindeler ve dünyanın hiçbir yerinde bu denli büyük işkembe sarayları yok. Sadece bu bile işkembecileri ve işkembe severleri Türkiye’de bambaşka bir yere koyuyor.

Ama Yunanistan’da işkembe çorbası yapan yer bulmanın hazzı da bambaşka. Tsarouchas Selanik’te eski ve köklü bir esnaf lokantası. Kuruluş tarihini kapıda 1952 olarak yazmışlar. On iki yıl evvel gittiğimizde bu şık dekorda değildi, görünümünü modernleştirmişler ama ustanın işkembe tezgahı tıpkı yıllar önceki gibi aynı yerde kalmış. O tezgahta ise görüntü aynı. Grotesk, kokulu ve buharlı… Yani en sevdiğimiz.

Sipariş veriyorsunuz. Sert bakışlı etrafına aman tanımayan esnaf amcamız (onları da severiz, anlarız hallerinden) işkembe tezgahının başında önlüğü ile sihirini konuşturmaya başlıyor. Garson öncesinde soruyor. İşkembeyi sarımsaklı mı, sarımsakız mı istersiniz diye. Sarımsaklı diyoruz tabii. Usül bizdeki gibi değil. İşkembeci amcamız doğradığı işkembelerin üstüne sarımsağı kendi serpiştirip daha sonra çorbanın suyunu veriyor. Biraz şundan biraz bundan, biraz da renk olsun diye acı yağdan ekliyor sakince. Onu izlerken bu işlemi daha önce binlerce kez yaptığını anlayabiliyoruz. On bin saat kuralı çarpı on yapmış amcam. Net. O sert görünümü de bundan.

İçtiğimiz işkembe çorbasını “içtiğimiz en iyi işkembe çorbaları” hafızamıza kazıyoruz. Zira gerçekten çok başarılı.

Diğer en iyi işkembe çorbacılarımızı da merak edersiniz diye buraya da yazalım;

  1. Paçacı Hüsnü – Bursa
  2. Fetih İşkembe – Balat, İstanbul
  3. Nur Lokantası, Yusuf Usta – Afyonkarahisar
  4. Lezzetçi Çorbacım – Sivas
  5. Paçacı Salih – Ankara

*En yeni lezzet ve mekan keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip edin.

Buyrun size hizmet, Tsarouchas’ın menüsü burada. İşkembenin türlü versiyonunu bulabileceğiniz lokantada tencere yemekleri ve bir sürü meze çeşidi de var. Biz işkembe çorbasını içtik ve çok beğendik ama ciğer sarması da çok methediliyor.

Düşünsenize Yunanistan’da her gün deniz ürünü ve balığa doyuyorsunuz. Selanikte de durum böyle. Yer gök kalamar ve ahtapot. Ama canınız artık bir noktadan sonra sulu yemek arıyor, işte Tsarouchas (Çaruha) burada imdadınıza yetişiyor. Üstelik bir de işkembe çorbası içiyorsunuz.

Acıkan bir insan inandığı tanrıdan başka ne ister ki?

Tsarouchas’a giderseniz bir kaşığı da bizim niyetimize için.

Vesselam.

Not: Diğer “Yunanistan’da Nerede Ne Yenir?” yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Tsarouchas Restaurant
Olympou 78, Thessaloniki 546 31, Yunanistan
Tel: +302310271621

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir