FatihŞiş Kebap

Kapalıçarşı’da Dana Şiş Kebap Nerede Yenir? Gaziantep Burç Ocakbaşı, Hacı Usta, Eminönü, İstanbul

Beyazıt, Nuru Osmaniye ve Mercan’ın tam ortasında bulunan tarihi Kapalıçarşı aslında tüm harbi yiyenler için bir derya. Eh, dile kolay 4000 dükkan, 25.000 çalışan ve yılda 91 milyon turist. Tüm bu insanları doyurmak için Kapalıçarşıdaki lokantaları araştırmaya başladınız mı, zaten kendinizi engin bir denizde buluyorsunuz. Şiş kebabı ile yazımıza konu olan Burç Kebap‘ta bunlardan bir tanesi.

Burç Kebap‘ta hacılar, teyzeler, amicolar, dayılar, yengeler hepsi Gaziantepli. Sahi İstanbul’da kaç tane Gaziantepli müessese biliyoruz ki? Hacı Ökkeş amcamız 1998’den beri Kapalıçarşının içerisinde hanımı, kardeşi ve bilimum akrabası ile kebap yapıyor. Üstelik elinin lezzeti Gaziantep’ten geldiği için de bu kebaplar gerçekten başarılı.

Sadece kebap değil elbette. Antep versiyon lahmacun ve kuru patlıcan, biber dolması da yapıyorlar. Lakin bizi Burç Kebap’ın en çok soslu, özel marine edilmiş yumuşacık dana şişi mütmain etti. Çünkü gayet leziz ve mukavvi! Yani yiyen insanların kudretinin arttığına bizzat gözlerimizle şahit olduk. Böyle naif de bir acısı var. Lokum lokum.

Soslu Dana Şiş, Kapalıçarşı, Burç Kebap, Eminönü

Geri kalan herşeyi bırakıp bu soslu dana şişe odaklandığımız için, sonraki ziyaretlerimizde de hafızamıza “burada sadece dana şiş yemeye gel” diye not ettik ve öyle de yaptık. Çok yaşa özel soslu yumuşacık dana şiş!

Hacı Ökkeş amcamızın müşterilerini ağırladığı yerin az ilerisinde kendilerine ait özel bir fırını da var. Orada da antep lahmacunlarını ve diğer bilimum hamur işlerini pişiriyorlar.

Ökkeş ve kardeşi Süleyman gerçek usta bu arada. Yani işletiyoruz, şükür havasında değiller. İşlerinin başındalar. Hal ve tavırlarından da gayet rahat anlayacaksınız. Her ikisi de (Maşallahları var) komutan gibiler. 1957 yılında Gaziantep‘te başladıkları serüvenleri; 1987’de önce Maltepe’de, sonrasında da Kapalıçarşı’da devam ediyor.

Özel Soslu Dana Şiş Kebap Nerede Yenir? Burç Kebap, Kapalıçarşı

Yabancısı olanlar için adeta bir labirent olan Kapalıçarşı’da bu yeri nasıl bulurum derseniz; size anlaşılır bir yol tarifi de verelim. Kapalıçarşı içindeki İş Bankası’nı bulun ve oradan dükkanlara sorun. Esnaftan tanımayan yok; kime sorsanız gösterecektir. Ya da yine çarşı içindeki Tarihi Şark Kahvesi’ni bulun. Önüne gelince sağdan dört sokak sayın ve dördüncüye girin. Korkmayın!

Bir maide-i Halil İbrahim değil ama bizim önerdiklerimizi yerseniz kendinizi adeta saray hanedanlığından biri gibi hissedeceğinize hiç şüphe yok. Yani Kapalıçarşı bir derya, üstüne de son derece samimi Anteplilerin elinden kebaplar yemek ayrı bir derya.

Burç Kebap’ı bulan bizden de selam götürsün! Allah herkese güzel yemek yemeyi ve yediği yemekten zevk almayı nasip etsin. Amin.

gaziantep-burc-kebap-kapalicarsi

Gaziantep Burç Ocakbaşı
Yağlıkçılar Cad. Parçacılar Sok. No:12 Kapalıçarşı – Eminönü-İstanbul
Tel: 0212 5271516 Gsm: 0535 2203074

Gaziantep Burç Ocakbaşı Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Kapalıçarşı’da Dana Şiş Kebap Nerede Yenir? Gaziantep Burç Ocakbaşı, Hacı Usta, Eminönü, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir