Kayseri’de Sac Kavurma Nerede Yenir? Ağaçaltı Dürüm Salonu, Kayseri

Kayseri'de Sac Kavurma Nerede Yenir? Ağaçaltı Dürüm Salonu

Kim demiş Kayseri sadece mantı ve pastırmadan ibaret diye? Bizce Kayseri’de bundan fazlası var. Ülkemizin başka şehirlerinde rastlayamayacağınız gizli lezzetlerle dolu hem de. Mesela bunlardan biri de Ağaçaltı Dürüm Salonu.

Kayseri sanayide 1989’dan bu yana tuhaf bir ağaçın karşısında sac kavurma yapıp bunu tek tip bir sunumla insanlara parmaklarını yedirtecek lezette satan salaş bir mekandan bahsediyoruz.

Ömer ve Emir Karamercan kardeşler doğma büyüme Kayserili iki birader. Ömer (büyük olan) Ankara’dayken baba mesleği olan “sac kavurma” zanaatını öğreniyor ve Kayseri’ye dönünce bu işi sanayide yapmaya başlıyor.

Ömer ve Emir Karamercan Ağaçaltı Restaurant

Zanaat diyoruz çünkü herkesin gözü önünde yapılan sac kavurmanın lezzeti fevkalade. Tıka basa yemiş olduğumuz halde mekana gittiğimizde, Kayserililerin “Boru Ekmek” dedikleri -baget ekmeğin pide gibi olan versiyonu- somun içinde bir porsiyon kavurmayı dakikalar içinde silip süpürdük.

Peki bu sac savurma neden mi böyle lezzetli? Özel yapım sacları üzerinde önce kuyruk yağını eritiyorlar ve cozurdatıyorlar. Daha sonra da sinirsiz dana etini ekleyip daha çok cozurdatıyorlar. Ortaya çıkan koku ise enfes. Üzerine de az domates, biber ve soğan (ama varla yok arası) ekleyip daha çok cozurdatmaya devam ediyorlar. İşte bu kadar. Rafine ve lezzet abidesi.

Porsiyon olarak alamıyorsunuz. Sadece bir servis kağıtı üzerinde bu boru ekmekte servis ediyorlar. İsteyene bonus olarak dürüm içine nevale olarak soğan var. Ha bir de Türkiye’de hayatımızda içtiğimiz ayranlar arasında sayılı lezzete sahip olan bir ayranları var ki sormayon gitsin. Onu da mutlaka içmelisiniz!

Kayseri'de Sac Kavurma Nerede Yenir? Ağaçaltı Dürüm Salonu, Kayseri

Ömer abiyle konuşuyorum. Başladığından beri eti aynı kasaptan, boru ekmeği aynı fırından, ayranın yoğurdunu ise aynı yoğurtçudan alıyormuş. Bir tek fırıncının aynı standartlarda pide veremediğini ve sürprizli biri olduğunu söylüyor.

3 malzeme. Mükemmel lezzet kombinasyonu. Yılların ustalığı.

Kayseri’ye bir daha gelirsek, ilk lezzet durağımız kesinlikle burası. Sizin de öyle olsun…

Gidenler bizden de çok selam söylesin.

Kayseri Ağaçaltı Dürüm Salonu Sanayi

Ağaçaltı Dürüm Salonu
Yeni Sanayi. Gazali Geçidi. No:38 Kayseri
Tel: 0352 331 2993

5 Yorum . Siz de yorum bırakarak bu yazıyı zenginleştirin.

 1. Emre 25 Ekim 2016 at 18:08 - Reply

  o ağaç altında o resimdeki kenan ve ayrandan içtim 36 lira ödedim 150 gr et büyük ayran 36 lira mu olur

 2. Ayhan 04 Mart 2017 at 13:45 - Reply

  Temizlik hijyen yok eldiven kullanmiyor et tartilmadan gelisiguzel konuyor cok pahali fis isteyince dusman gormus gibi davraniyorlar

 3. Ahmed 23 Mart 2017 at 14:50 - Reply

  Bugün gittim inanın hiç bahsedildiği kadar lezzetli değil kuru et sanki döner etinin kurumuş versiyonu kavurma yapmayı bilmesek eyvallah. Herneyse ilkgidişimdi
  4 porsiyon 2 ayran ( 2kişi ) 56tl dedi
  Eti tartsam 50gram gelmez belkide
  İnanın çok pahalı
  Benim gözümde en fazla ederi 5tl adamlar 13tl iyi satıyorlar
  Bilseydim 13tl oldugunu inan gitmezdim
  56tl ödedik yediğimiz toplam 200-250gram et gelmez:) yazık çok kazık
  Lezzetide porsiyonuda 10üzenden 6.5
  Fiyatıda 5-7 tl arası en fazla olabilir

 4. Demet 05 Şubat 2018 at 21:04 - Reply

  Kayseri’ye geldiğinizde mutlaka uğramalısınız .Çok lezzetli ayran çok güzel fiyat çok makul.

Yorum Yazın