Bunları BilelimGenel YemeklerGURME NOTLARI

Korona Virüsten Korunmanın 9 Yolu – Prof.Dr. Hüseyin Nazlıkul Yazdı

Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul, OdaTV için “Korona Virüsten Korunmanın 9 Yolu” başlıklı bir yazı yazdı. Yazıyı aşağıda bulabilirsiniz.

Bakteriler, virüsler, mantarlar ve diğer parazitler… Çevremizdeki yaşlılar ve özellikle korona virüsü sebebi ile bağışıklığı zayıflamış olanlar için tehlikeli olan sayısız zararlı mikroorganizma vardır.

Burun akıntısı veya diğer enfeksiyonlar: Neden bazı insanlar hastalanır, bazıları ise hastalanmaz?

Birçoğu viral enfeksiyonlara önemli ölçüde daha duyarlıdır. Bu genellikle zayıf bir bağışıklık sisteminden kaynaklanır.

Zayıf bağışıklık sistemini basit önlemlerle nasıl güçlendireceğiniz konusunda bazı ipuçları:

1.  Bol sebze ve meyvelerle dengeli beslenme

2.  Güneş ışığı ve D vitamini

3.  Yeterli hareket

4.  Kendinizi fazla zorlamayın

5.  Stresi azaltın

6.  Yeterince su için

7.  Sağlıklı uykuya dikkat edin

8.  Sigara içmeyin

9.  Ellerinizi düzenli olarak yıkayın ve hijyen ile sosyal mesafeye dikkat edin

1- BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İÇİN DOĞRU BESLENME

Vücudun iyi işleyen bir bağışıklık sistemi için birçok farklı vitamin ve besine ihtiyacı vardır.

-A Vitamini
-B6 Vitamini
-B12 Vitamini
-C vitamini
-D Vitamini
-E Vitamini
-Fitokimyasallar
-Çinko
-Selenyum
-Demir
-Bakır

Giderek daha fazla bilim insanı bağırsak sağlığı ve tüm bağışıklık sistemi arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu düşünüyor ve bu nedenle yüksek lifli gıdalar zayıf bir bağışıklık sistemi için iyi bir ipucu. Yerel tarımdan elde edilen organik gıdalar olduğundan emin olunmalıdır.

Aşağıdaki sebze ve meyveler özellikle bağışıklık savunması için yararlıdır:

-Brokoli
-Lahana
-Havuç
-Domates
-Sarımsak
-Ispanak
-Turunçgiller
-Koyu meyveler ve üzüm
-Fındık

Günümüzde C vitamini eksikliği çok nadir olmakla birlikte, diğer vitamin ve besinlerden yeterince aldığınızdan emin olmalısınız. Diyet takviyelerinin etkinliği tıp uzmanları arasında oldukça tartışmalıdır. Bu nedenle beslenme ihtiyaçlarınızı yiyeceklerle karşılamaya çalışmak en iyisidir. Bazı besin takviyelerinin mantıklı olup olmadığı aile doktoru ile birlikte netleştirilebilir.

Önemli: Tamamen hayvansal gıdalar tüketmeyen veganlar B12 vitaminini takviye almalıdır.

2- GÜNEŞE ÇIKIN – KIŞIN SOĞUKTA BİLE GÜNEŞE ÇIKIN

D vitamini sağlam bir bağışıklık sistemi için gereklidir. İhtiyacımızın bir kısmını yiyeceklerden örneğin yağlı balıklardan alıyoruz. Ancak vücudumuzun kendisi de önemli bir katkı sağlar: Güneş ışınları cilde çarpınca, bağımsız olarak D vitamini üretir.

Özellikle bulut örtüsü sayesinde UV radyasyonunun daha düşük olduğu sonbahar ve kış aylarıdır. Sağlıklı dozunuzu almak için dışarıda mümkün olduğunca fazla zaman harcamalısınız.

D vitamini eksikliği varsa, D vitamini takviyeleri almak için doktorunuza danışabilirsiniz. Ek olarak, kızılötesi sauna da yararlı olabilir.

Bu süre içinde günde ortalama 2000-4000 IU Vitamin D oral olarak alınmalıdır.

3. HAREKET ET, HAREKET ET, HAREKET ET

Koşu, yüzme, bisiklet: Klasik dayanıklılık sporları hala en etkili dayanıklılık sporlarından biridir. Sadece kalp ve kan damarlarını değil, aynı zamanda bağışıklık sistemimizi de güçlendirirler. Bağışıklık sistemi, her ılımlı egzersizle nazikçe uyarılır. Hız ve efor derecesi belirleyicidir. Vücudunu aşırı zorlayanlar genellikle tam tersi bir etki elde ederler.

4. AĞIR EFORDAN KAÇININ

Hiç açık pencere olgusunu duydunuz mu?

Aşırı fiziksel efor sırasında, maraton koşarken olduğu gibi kandaki bağışıklık hücrelerinin sayısı keskin bir şekilde artar. Vücut daha sonra gevşerse, bağışıklık hücrelerinin sayısı egzersizden önce başlangıç değerinin altına düşer. Patojenler şu anda sadece daha az oranda mücadele edilebildiğinden, bulaşıcı hastalıklar daha sık görülür. Bu yüzden hastalanmak istemiyorsanız, spor sırasında gösterilen çabayı abartmamalısınız.

5. STRESTEN KAÇININ, SAĞLIKLI KALIN

Yoğun araştırmalar sayesinde güçlü stresin bağışıklık sistemini zayıflattığı ve enfeksiyonlara yatkınlığını artırdığı bilinmektedir. Kronik stres, tıpkı fiziksel aşırı yüklenme gibi patojenlere karşı ideal koşulları sunan tükenmeye de yol açabilir. Bu nedenle stresli durumlardan mümkün olduğunca kaçınmak ve hedeflenen rahatlamayı sağlamak önemlidir.

6. YETERİNCE SU VE SIVI İÇİN

Çok az su içenler sadece yorgun ve bitkin olmakla kalmaz, aynı zamanda enfeksiyonlara daha duyarlıdır. Bunun nedenlerinden biri, sonuç olarak kurumuş olan mukoza zarıdır. Nem eksikliği nedeniyle, virüslere ve bakterilere karşı savunmasız kalınır.

Çay içmek de bağışıklık sistemi için olumludur. Örneğin yeşil çay bağışıklık sistemini destekleyen ve kanseri önleyen birçok antioksidan içerir.

Günlük alacak olduğunuz su miktarı kilo başına yaklaşık 40 ml.’den fazla olmalıdır.

7. SAĞLIKLI UYKUYA DİKKAT EDİN

Güne iyi dinlenmeyle başlayanlar sadece daha üretken olmakla kalmaz, aynı zamanda soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı daha az duyarlıdır. Birçok çalışma, uykusuzluğun bağışıklık hücresi sayısını önemli ölçüde azalttığını ve zayıf bir bağışıklık sistemi ile sonuçlandığını göstermiştir. Günde yaklaşık yedi ila sekiz saat uyuyan herkes vücuduna iyileşmesi için yeterli zaman tanır.

8. SİGARAYI BIRAKIN

Kanseri teşvik eden etkilerine ek olarak, sigaranın bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

Tütün dumanı mukoza zarlarını kurutur, inflamatuar süreçleri teşvik eder ve solunum sistemimizin doğal temizleme sistemini etkiler.

Bu nedenle: Sigaradan uzaklaşın ve yepyeni bir yaşam tarzının tadını çıkarın!

9. GÜNDE BİRKAÇ KEZ ELLERİNİZİ YIKAYIN

Kuşkusuz, kapsamlı el yıkama bağışıklık sistemini doğrudan güçlendirmez. Ancak soğuk, virüslerin vücudunuza girmesini ve yayılmasını önler. Soğuk mevsimde soğuk algınlığından kaçınmak ve zaten zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olanlara günde birkaç kez ellerini yıkaması önerilir.

Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul

İlgilenebileceğiniz yazılarımız:
Coronavirüs Salgınında Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlendiririz? – Prof.Dr. Hüseyin Nazlıkul Açıkladı
Salgında Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Koruruz? Prof.Dr. Hüseyin Nazlıkul ile Instagram Canlı Yayını!

2 thoughts on “Korona Virüsten Korunmanın 9 Yolu – Prof.Dr. Hüseyin Nazlıkul Yazdı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir