Bunları BilelimGURME NOTLARI

Kuru Baklagil ve Unlar Nasıl Saklanır?

Karantina günlerinde uzun süre evden çıkmamayı planlayanlar evlerine kuru baklagil ve un aldı. Sıra geldi bu ürünleri nasıl saklayacağımız konusuna. Anneanne ve babaannelerimizden öğreneceğimiz çok şey var bu konuda. Ne varsa eskilerde var diye boşa dememişler.

Aldığınız baklagilleri poşetinde tutmayın. Ya cam bir kavanoza ya da bez poşetlere koyup, serin ve güneş almayan bir yerde saklayın. İsterseniz içine biraz da tuz ekleyebilirsiniz. Saklama süresini daha da uzatacaktır bu yöntem.

Unlarınızı da paketinde tutmamaya özen gösterin. Yine aynı şekilde bez poşet veya cam kavanozlara almanızda fayda var. Daha sonra benim unum neden böceklendi demeyin.

Bir çok kişinin evinde bez poşet olmayacaktır diye tahmin ediyoruz ama ya zeytin ya turşu ya da garnitür almışlığınız vardır. Bunları kullandıktan sonra kavanozlarını atmayın ve güzelce yıkayıp zor günlerde kullanmak üzere biriktirin. Daha sonra bize teşekkür edeceksiniz.

*Derin dondurucunuz varsa veyahut buzluğunuzda yeterli yer varsa baklagilleri haşlayıp buzdolabı poşetlerine koyarak da saklayabilirsiniz.

Baklagiller ile ilgili diğer yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Baklagiller, Tahıl Çeşitleri ve Özellikleri
Uzun Süre Dayanan Gıdalar Listesi
Humus Nedir Nasıl Yapılır? Bilgi ve Tarifi

One thought on “Kuru Baklagil ve Unlar Nasıl Saklanır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir