Bunları BilelimGURME NOTLARI

Pilavlar ve Besin Değerleri

Tahıllar grubuna giren tanelerin en önemlilerinden biri olan pirinçle yapılan yemeklere “pilav” denir.

Pilavların besin değerleri yetiştirilen pirincin besin değerini taşımakla beraber, pişirirken içine konan patlıcan, yaş sebze, nohut, bezelye gibi kuru sebzeler ve et, tavuk, midye karides gibi ürünler pilavların besin değerlerini artırdığı gibi, lezzet ve görünüşlerini de değiştirerek pilavların yenmesini daha hoş bir hale getirirler.

Pilav, özellikle doğu ülkelerinin temel yemeğidir. Hindistan, Çin, Japonya, Mısır ve Amerika en fazla pirinç üreten ülkelerdendir. Ülkemizde pirinç bu ülkelere göre nispeten pahalı bir gıda maddesidir. Bu da üretimine uygun iklim ve arazinin az olmasından ileri gelmektedir.

İyi bir pilav pişirmek ancak kaliteli bir pirinçle mümkün olur. Pilavlık pirinçin tanelerinin iri, kirli beyaz renkte ve üzerinde kırmızı çizgiler olması lâzımdır.

Pirinçte azotlu madde, vitamin, mineral az bulunur, buna mukabil fazla karbonhidrat (nişasta-şeker) barındırı. Bunun için de fazla kalori veren bir yiyecektir. 100 gr. pirincin kalorisi ortalama 300-400 cal.’dir. Bu kalori miktarı pilav yaparken içine konan yağ ve garnitürlerle daha da artar. Etle pişirilen pilava ve bunun yanında mevsim sebzeleri ile hazırlanmış salata oldukça mukavvi bir öğün olacaktır . Vücudun bütün besin ihtiyacını bu iki çeşit yiyecekle mükemmel bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Dengeli beslenme işi paradan ziyade, bilgi ve öğünleri seçerken lezzeti değil, vücudun besin ihtiyacını düşünerek hazırlama işidir.

Bu bakımdan günlük yemek listelerimizde mümkün olduğu kadar hayvansal gıdalardan birini ayrıca sebze ve meyvelerden de bir çeşidi bulundurduğumuz taktirde doğru bir beslenme gerçekleştirmiş oluruz. Bu da bizi hastalıklardan koruduğu gibi, daha uzun bir yaşam sürmemize de yardımcı olacaktır.

Pilavla ilgili diğer yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz:
Pilav Pişirme Teknikleri
Pilavları Süsleme ve Servise Hazırlama Yolları
Pilav Pişirirken Dikkat Edilecek Noktalar
Osmanlı Mutfağında Pilav Ve Önemi
İstanbul Pilavı Nedir?
Hamsili Pilav Yapımı – Yalova Restoran
Kestaneli Pilav Nasıl Yapılır?
Pirinç Çeşitleri Nelerdir?

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

2 thoughts on “Pilavlar ve Besin Değerleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir