Lezzet Testi

Lezzet Testi: Şok Market Ürünü – Etsiz Çiğ Köfte (Lezzetix Pratix)

Son 10 yılda çiğ köfte geleneğimiz etli çiğ köfteden etsiz çiğ köfteye doğru geçiş yaptı. Hatta öyle oldu ki çiğ köfte denilince artık insanlarımızın çoğu etsiz çiğ köfteyi akıllarına getirir oldu. Çiğ köftenin “çiğ”liğinin nereden geldiği unutulur oldu. Üzücü oldu.

İçine koydukları malzemelerden midir nedir bilemiyoruz ama uzun süre yemeyince de kendini özletir bir lezzet haline gelmedi değil. Hele ki korona salgını sırasında dışarıdan yemek söylemekte tereddüt yaşayan müdavimler etsiz çiğ köfteye hasret kaldı.

Biz etsiz çiğ köftenin müdavimi olmasak da Şok Market’te Lezzetix Pratix Etsiz Çiğ Köfte ile karşılaştık ve bunu denememizin iyi olacağına karar verdik.

Bu ürünü tercih etmemizin sebeplerinden biri de içinde katkı maddesinin bulunmaması (içeriğinin yalancısıyız). Başka marka çiğ köfteler de vardı ama onların içeriğinde fruktoz, glikoz allah ne verdiyse olduğu için tercihimiz Lezzetix Pratix’ten yana oldu.

Sadece sıcak su, salça, sıvı yağ ve nar ekşisi eklemesi yapılarak biraz da el emeğininizi katmanız gerekiyor.

Eve gelince kolları sıvadık ve üzerindeki tarife göre hazırlamaya başladık. Açıkçası başlarda kısır gibi mi olacak acaba diye biraz endişelendik. Çünkü paketin üzerinde yazan 15 dakikaya ulaştığımızda elde ettiğimiz sonuç kısırdan halliceydi.

Biz umudumuzu ve sabrımızı kaybetmedik! Başladık kendi damak zevkimize göre eklemeler yapmaya. Öncelikle salçayı üzerinde belirtilenden çok daha fazla koyduk, keza sıvı yağı da. Tuz ilavesi yaptık ve kimyon da ekledik. Yeşil soğan bizim için olmazsa olmazdır, onu da ekledik. Çiğ köftenizi acı seviyorsanız acı da eklemenizi öneririz çünkü hiç acısı yoktu bize göre. Aslında herkesin yiyebilmesi açısından iyi olmuş.

Tarifte nasıl bir yerde yoğurma işlemi yapılacak belirtilmemiş, biz çiğ köfte tepsisi kullandık, herkese de onu tavsiye ederiz.

İçimize sinen bir kıvama ve lezzete ulaştığımızda servis için sıkıma başladık.

Lezzeti, birebir dışarda satılan etsiz çiğ köfte lezzetinde değil ama birebir aynı olması bizim için şart değildi, çünkü böyle de çok lezzetliydi.

Hatta çiğ köfteyi yaptıktan sonra, 1 saat kadar dinlendirince çok daha lezzetli olduğunu keşfettik. Ne kadar beklese o kadar lezzetlendi.

Sonra düşününce, çiğ köftecilerdeki ürünler de gün boyu bekliyor aslında. İşin sırrı buymuş demek ki.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Lezzet Testi: BİM – Çikolatalı Labne
Lezzet Testi – Şok Market – Pizza Tost
Lezzet Testi: BİM – Kıbrıs Tatlısı
Lezzet Testi: Şok Market – Kahve Kreması
Lezzet Testi: A101 Ürünü – Meksika Soslu Fasulye Pilaki
Lezzet Testi: Şok Market Ürünü – Elite Smoothie

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

5 thoughts on “Lezzet Testi: Şok Market Ürünü – Etsiz Çiğ Köfte (Lezzetix Pratix)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir