GURME NOTLARINEREDE YİYELİMPortekizTatlı

Lisbon’da Belem Çöreği “Nata” Nerede Yenir? Pastais de Belem, Lizbon, Portekiz

Şimdi bu Portekiz’de Nata diye bir şey var. Böyle aslında kremalı turta. Sanki turtanın hamuru milföy hamuru gibi gevrek ve çıtır. İçindeki krema da “Benim!” diyor. Lakin bu Nata’nın dünyada en sevildiği ve meşhur olduğu ülke Türkiye. Bu bizdeki ne “Nata” sevgisidir arkadaş!?

Lizbon’a bir gittik; sosyal medya hesaplarımızda iki üç nata paylaştık, Türkiye’de insanlarımız coştu. Şimdi tamam! Tatlı seven milletiz vesselam. Ama bu Nata ne olmuş yahu! Piyuuu… Yani birileri ülkede Natacı açarsa lokmacılardan daha çok satabilir. Hele bir de klasik natayı çeşitlendirsin bak, o zaman görün siz şenliği…

Şimdi efendim. Bu Nata denen tatlının bir diğer ismi de Belem Çöreği… Portekiz’de adım başı her yerde bulabilirsiniz. Havalanında, benzincide, pastanede her yerde. Yalnız Nata efsanesinin ortaya çıktığı yer Lizbon’daki Pasteis de Belem diye biliniyor ve insanlar genelde bu pastaneye “Nata” yemek için gidiyor. Hatta gitmekle kalmıyor; sıraya giriyor. 

Meşhur Belem Turtası Nata Tabakta Servis edilmiş halde...

1837’de açılmış olan bu pastane dışarıdan küçük bir cepheye sahipmiş gibi görünsede aslında fabrikadan bozma içiçe geçmiş bir sürü odadan oluşmakta. Böyle romantik film seti gibi bir pastane….

Sırf bu pastaneyi görmeye gidin zaten! Menüsünde daha başka bir sürü tatlısı, pastası var ama işe bu milföy çöreği ile efsane olmuş tarihi bir yerden bahsediyoruz. 

Tarifi sır mır deniyor ama memlekette Nata üreten başka zincir mağazalar bile var. Bunlardan biri de “Manteigaria”. Bir sürü yerde şubesi var; Pastais de Belem’e göre de daha modern duruyor. Orada da fırından çıktığı gibi alıp, çıtır çıtır yiyorsunuz. O da güzel. Natadır, yenir!

pasteli de belem in iç mekan görseli

Ama nasıl bizde Karaköy Güllüoğlu tek ve eşsizse; Pasteis de Belem de Lizbon’da tek şube ve eşsiz. 

Yani siz eğer başka yerde Nata yiyip de Belem’e uğramadan ülkeye dönecek olursanız; inanın biz değil ama diğer Türk vatandaşlarımız sizi topa koyarlar. Döndüğünüzde kendinizi eksik hissetmenizi sağlarlar ve psikolojiniz çöker.

espresso ve tabakta servis edilmiş iki adet nata tatlısı

İşte o yüzden Harbiyiyorum burada; sizin için var! Siz sonrasında bunalıma girmeyin diye doğruları söylüyoruz. 

Ne yapacakmışsınız? Lizbon’a giderseniz ne yapıp edip Pastais de Belem’de Nata yiyecekmişsiniz. 

Bizim gibi yapıp yanına bir de espresso söyleyin! 

Afiyet olsun.

Vasco da Gama’ya selam!

Pasteis de Belem
R. de Belém 84-92, 1300-085 Lisboa, Portekiz
Tel: +351 21 363 7423

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Lisbon’da Belem Çöreği “Nata” Nerede Yenir? Pastais de Belem, Lizbon, Portekiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir