Gurme HaberGURME NOTLARI

Michelin Rehberinin Atası Bulundu!

Zagat, Michelin Guide v.b. Restoran Kataloglarının İlki

1939 yılında Diana Ashley tarafından ortaya çıkarılan “Where to Dine in 1939?” isimli restoran kataloğu adından da anlaşılacağı üzere “1939 Yılında Nerede Ne Yenir?” üzerine çıkarılmış bir matbu. Yazarı Diana Ashley’nin New York’taki restoranlar için 1939 yılında yaptığı çalışma Harbiyiyorum.com’da Salih Seçkin Sevinç’in “Nerede Ne Yenir?” başlığı altında yazdığı lezzet ve restoran inceleme yazılarının mantığı ile örtüşüyor. Aynı zamanda bu kataloğun bugün dünyada restoranlar hakkında söz sahibi olan “Michelin Guide” ve “Zagat” gibi restoran derecelendirme ve değerlendirme kataloglarının da ilk örneği olması açısından bu çalışmayı oldukça değerli kılıyor.

Diana Ashley’inin bu tarihi “Nerede Ne Yenir 39” isimli çalışması tarihi koleksiyonlarda ve de online açık artırmalardan temin edilebilir. Biz bu yazıyı kaleme alırken Amazon.com’daki kitabın sabit satış fiyatı 700 USD idi. 1 Ocak 1939 yılında basılan bu ilk restoran ve lezzet rehberi, konunun ilgilileri ve tarihçiler için koleksiyonlarına katmaya değer nitelikte.

Türkiye’den satın alan olursa bize de haber versin.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir