Genel Yemekler

Nedir Bu Eggnog?

Biz Noel’i kutlamadığımız için Amerikalıların yaptığı ‘Christmas’ filmlerinde birçok şeyi anlamıyoruz. Ama sonunda mutlaka herkes barışıp ailede saadet rüzgarları estiği için kendimizi iyi hissediyoruz. Bu filmlerdeki ne Noel ağaçlarına, ne ökse otu altında öpüşmelerine ne de Noel Baba’nın kırmızı kostümüne özeniyorum. Zaten biz Noel’i değil, yılbaşını kutluyoruz!

Özendiğim bir tek şey var o da eggnog! Hani ailecek toplanıp içtikleri, evin ‘eggnogg’u biraz fazla kaçıran amcası hafif çakırkeyif olunca dalga geçtikleri şu içecek.

Peki tam olarak nedir bu Eggnog?

Bu sözcüğü google’larsanız karşınıza yumurta likörü, yumurta kokteyli gibi karşılıklar çıkıyor. Yumurtayla alkolün bir araya gelmesi fikri birçoğunuzun yüzünü ekşitse de iyi bir miksolojist çoğu zaman kıvamını artırmak için kokteyllerine yumurta akı ekler!

İçinde esas olarak yumurta, süt, krema ve şeker bulunan bu içeceğe genelde brendi ekleniyor ama başka alkol çeşitleri de kullanmak mümkün. Soğuk olarak içilen eggnog’un ısıtılarak, sıcak şarap kafasında da tüketildiğini de görebilirsiniz. Zevk meselesi. Kıvamı bozaya benzeyen eggnog bana sorarsanız bizim damak tadımızı biraz zorlayabilir. Ama her şeyi en az bir kez denemek lazım. Malzeme itibariyle kek tarifi gibi duran eggnog’u içtikten sonra sevip sevmediğinize karar verebilirsiniz.

Şu an tam bir Amerikan içeceği olarak bilinse de tarihçiler eggnog’un atasının Orta Çağ Britanya’sında süte şarap ya da bira karıştırılarak yapılan ‘posset’ olduğunu söylüyor. 13’üncü yüzyılda keşişler de bunun içine yumurta koyup içerlermiş! Bugünkü eggnog’u ise Amerikalılar 1700’lerin sonlarında icat etmişler.

Bence çok matah bir şey olsa bunun çoktan McDonald’s gibi zincirleri kurulmuştu. Hatta Starbucks’ların menüsüne girmişti. Bizde de en kötü ihtimalle Macro’daki ithal, pahalı içeceklerin yanında şişe şişe dizilirdi. Biz salepten, bozadan vazgeçmeyelim!

Uğur Alper

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Haftanın Yılbaşı Özel Gurme Ürünü: Yılbaşı Hindisi Ve Yılbaşı Menüsü
11 Yılbaşı Temalı Cupcake ve Cookie Süslemesi
Zencefilli Yılbaşı Kurabiyesi Nasıl Yapılır?
Sıfırdan Bira – Bölüm 3 Nedir Bu Bira?

2 thoughts on “Nedir Bu Eggnog?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir