Bunları BilelimRöportaj

Yılbaşı İçin Şarap Seçimini Serdar Kömbe’ye Sorduk

21 senedir yeme içme sektöründe çalışan Serdar Kömbe ülkenin en iyi sommelier’lerinden yani şarap uzmanlarından biri. 2010’da Türkiye’nin en iyi sommeleri’i seçilip Şili ve Fransa’da ülkemizi temsil etti. Zuma İstanbul ve Frankie gibi şehrin meşhur mekanlarında yöneticilik yaptı. Arjantin’den Japonya’ya, Güney Afrika’dan İngiltere’ye birçok bağ gezdi.

Bir yıl önce kurduğu ‘Paşa Dedem’ adlı şirketle 5 yıldızlı otellere, restoranlara ve şarap koleksiyoncularına danışmanlık hizmeti veriyor. Pandemi başladığından beri de @honjozukuri Instagram hesabından şahane şarap tavsiyeleri veriyor. Serdar Kömbe’ye yılbaşı sofralarımızda hangi şaraplar bulunmalı, neler içmeliyiz diye sorduk…

Serdar Kömbe

Yılbaşı için özel bir şarap tavsiyeniz var mı?

Yılbaşı yemeği için özel bir şarap tavsiye etmek çok zor, ama ana yemek haricinde birçok başlangıcın paylaşıldığı sofralar için yerel üreticilerimizin Narince üzümü ile yapılmış beyaz şarapları ile başlamanızı öneririm. Vinolus Narince Orta-yüksek asiditesi, mineralite ve finesse ile birçok yılbaşı yemeğinin daha uzun sürmesini sağlayacak güzel bir Türk şarabıdır. Erkenden kimsenin uykusunu getirmemek, geceden alacağınız keyfi biraz daha uzatmak adına kırmızı şarap sever insan topluluğu bile olsa gayet medeni bir şekilde menüye uygun beyaz şaraplar ile başlayıp ana yemek ile kırmızı şaraba geçin.

Hindi ile hangi şarapları içmeliyiz?

Ana yemek Hindi olan menülerde birkaç farklı önerim olacak. Öncelikle hindinin garnitürü, sosu, şarap seçiminde önemli rol alıyor. Ya orta gövdeli bir Vinolus Kalecik karası, Ararat gibi Trakya bölgesinde yetişen üzümlerden yapılan, meşenin ön plana geçmediği bir blend’i yada  Chamlija “Kara Sevda” papazkarası üzümünden yapılan şarapları tercih edebilirsiniz. Unutmadan meşe tretmanına boğulmayan Kuzeybağ Öküzgözü isimli şarap da şahane olur kırmızı olarak. Kırmızı şarabı fazla tercih etmeyenler için ise zarif ve dengeli, agresif meşe kullanılmamış olan, ülkemizin ikonlaşmış Chardonnay’lerinden Vinolus Chardonnay 2019’u tavsiye ederim. Sauvignon Blanc sevip de eşleştirme bekleyenlere ise füme blanc tadında, meşede dinlendirilmiş, Avrupai damak tadı ve sofistikasyonu olan sofralar için Tronia sauvignon blanc öneririm.

Genelde rakıyla tüketilen lakerda, füme somon gibi deniz ürünleriyle hangi şarapları önerirsiniz?

Osmanlı meze kültürü çok katmanlı ve kompleks bir kültürü temsil ediyor. Yoğurt, zeytinyağlılar, domates içerikliler, tahin içerikliler, tuzlu içerikliler, patlıcan içerikliler, kurutulmuş etler vs…

Daha sayamadığım birçok farklı tat ve lezzet için yabancı üzüm olacak ama Gewurztramıner ve Riesling üzümlerinden yapılan şaraplar bence joker rolü oynamakla beraber, doğal umamileri ile birlikte size “last supper” (son akşam yemeği) keyfi yaşatacaklardır.

Uğur Alper

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Hangi Şampanya Tercih Edilmeli?
Rakı Balık Diyoruz Ama…Balıkla Rakı İçilir Mi?
Havyar İle Yapılabilecek Pratik Tarifler
Nedir Bu Eggnog?
Yılbaşı Hindisi ve Asıl Misyonu
Yılbaşından Artan Hindilerle Neler Yapılabilir?
Balığın En Güzel Halleri: Somon Füme, Lakerda, Balık Pastırma
Çocukluğumun Yılbaşı Sofrası

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir