Bunları BilelimGURME NOTLARI

Pilavları Süsleme ve Servise Hazırlama Yolları

Yemeği pişirmek kadar takdim etmek de çok önemli. Bir yemek, lezzetinden önce görünüşüyle göz zevkini doyurması gerekiyor. Hele herkesin elinde telefonla fotoğraf çektiği sosyal medya çağında yemeklerin görünüşü neredeyse lezzetlerinden daha da ön planda. Bu yazımı pişirdiğimiz pilavların süslenmesi ile ilgili…

Pilav piştikten sonra 1-2 defa karıştırılarak tanelendirilir. Sonra servis tabağına konup, etrafı garnitürüyle süslenip, servis yapılır. 

Diğer bir şekilde de, pilav birer kişilik hafif yağlanmış kâselere doldurulup çevirilir ve böylece kalıp şeklinde takdim edilir. Etrafı veya üzeri garnitürlerle süslenip, servis yapılır. Bu sunum özellikle Türklere özeldir. Kasenin içine pala doldurmanın ne zaman ve nerede bulunduğu bilinmemektedir.

Üçüncü bir şekil olarak da, susuz garnitürler bir kâsenin dibine konur, kâse pilavla doldurulur, bastırılır, biraz bekletildikten sonra yuvarlak bir servis tabağına, küçük kâselere konmuşsa yemek tabaklarına ters çevrilerek servis yapılır.

Bu usulleri sizler kendi zevkinizi de katarak çoğaltabilirsiniz. Paykers (cam) kaplarda pilav ve garnitürlerin takdimi çok güzel yapılabilir.

Paykers kaplara garnitür ve pilavı kat kat koyarak, veya ortaya garnitür, kenarlara da pilav vb. olmak üzere koyup, servis yapacak olursanız, yanlardan ve üstten yemeğin görüntüsü çok güzel olacaktır. Bu anlatılan şekillerin dışında sizler daha güzel takdim şekillerini mecmualar ve yemek kitaplarını karıştırarak çoğaltabilirsiniz.

Ama pilav gibi taneli ve dağınık yemekler derli toplu (nizamlı) durdukları zaman daha çok göze hitap edecektir.

Afiyet olsun.

Pilavla ilgili diğer yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz:
Pilav Pişirme Teknikleri
Pilavlar ve Besin Değerleri
Pilav Pişirirken Dikkat Edilecek Noktalar
Osmanlı Mutfağında Pilav Ve Önemi
İstanbul Pilavı Nedir?
Hamsili Pilav Yapımı – Yalova Restoran
Kestaneli Pilav Nasıl Yapılır?
Pirinç Çeşitleri Nelerdir?

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

3 thoughts on “Pilavları Süsleme ve Servise Hazırlama Yolları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir