En İyilerLİSTELER

Türkiye’nin En İyi 7 Bal Markası

Zonguldak Kestane Balından, Köyceğiz Narenciye Balına Kadar Ödüllü En İyi Bal Markaları

Bal, doğanın bir mucizesi. Asla bozulmayan kimyası, hemen hemen her derde deva olması, üretiminin de bir o kadar zahmetli oluşu onu değerli kılıyor. İyi bal denince de konu çok tağşişe açık. Piyasada sadece şekerden mamül, sahte bal da çok. Biz hakkıyla üretim yapan, balın şifasını tüketicisine sunan, kaliteli balın izini sürdük. İşte Türkiye’nin En İyi Bal Markası.

1- Eğriçayır Polifloralı Çiçek Ham Balı

Kurucusu Celal Bey diyor ki : ”Sizin de herkes gibi iyi balı, gerçek balı aradığınızı biliyoruz. Biz 300 yıldır 2.500 rakımlı Eğriçayır Yaylası’nda geleneksel arıcılığı yaşatıyoruz. Torosların bu bölgesi binlerce yıl öncesi nasılsa şimdi de aynı şekilde doğal florasını koruyor. Eğriçayır 2019 yılında Türkiye’nin gurur duyduğu, tüm dünyada en önemli arıcılık ödülü olarak kabul edilen Apimondia’da, ‘dünyanın en iyi balı’ ödülünü aldı.”

Ham bal olarak denediğimiz ürünü biz çok sevdik, kendine has bir kokusu ve aroması var.

Eğriçayır Dünyanın En İyi Balı Landing Page

2- İpek Hanım Çiftliği Kars Petek Balı

Amatör bir ruhla son derece profesyonel gıda üretimi yapan bir işletme İpek Hanım Çiftliği. Yıllar içinde Kars’a yaptığı yatırımlarla oradaki bakir doğayı koruyarak hem tarım/hayvancılık ve mandıracılık, ayrıca 2400 mt. rakımdaki Boğatepe Köyünde bal üretimi yapıyor. İlkbahar aylarında bu yüksek dağ köylerinden toplanan balların rayihası bir başka. Bu balları İpek Hanım Çiftliği’nin İstanbul, Ankara, İzmir’de dükkanlarından satın alabilirsiniz.

3- BEE’O Kestane Çiçek Balı

İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent girişimi olan markada üretim uzman gıda ve ziraat mühendisleri kontrolünde yapılıyor. Sektöre ballarının yanısıra, arı sütü, arı ekmeği, suda çözünebilir propolis, polen shotlar gibi değişik ürünler de sunan markanın kestane ham balı haklı bir başarı örneği. Az ama öz bal tüketmek isteyen herkese tavsiye edilir.

4- Anavarza Narenciye Balı

1979 yılında Adana’da kurulan Anavarza’da ballar, Ari Laboratuvarında yapılan tüm güvenilirlik analizleri ve Anavarza tat kurulu tarafından gerçekleştirilen lezzet testleri ile tüketiciye sunuluyor. Adana, Muş ve Muğla’da yapılan üretimle, sektörün önde gelen başarılı markalarından biri. Bölge arıcılarının iş yapış şekilleri ve Türkiye’nin zengin çiçek florası markanın var oluş amacını belirlemiştir. Misyonları ise, insanlara gerçekliği onaylanan balları en lezzetli haliyle sunarak onların ağzının tadını yerine getirmek, “üstün lezzete sahip ballar kavanozlamak”. Narenciye balında o asidik taze kokuyu ve tadı hissediyorsunuz. Tavsiye ederiz.

5- Umay Herbal Organik Çiçek Balı

Butik bir üretici Umay. Sivas’ın Taşgöze Yaylası’nda sınırlı bir üretimleri var. Tarımdan gelen bir ailenin tutkulu bir markası olmuş kendileri. Denediğimiz organik sertifikalı çiçek balının belirgin bir karakteri ve kokusu var. Denenmeli. (Not: Eğer ilgilenirseniz Türkiye’nin en iyi kavurma markaları listemize de göz atabilirsiniz.)

6- Köyceğiz Narenciye Balı

Marmaris ve Köyceğiz yörelerinin balının ünü malum. Çam ormanlarının içinde yıllardır çok iyi ballar üretiliyor. Narenciye balıyla öne çıkan bir diğer marka da Köyceğiz. Yörenin portakal ve mandalinalarının kokusu kavanoza sığmış görünüyor. Çocukların seveceği yumuşaklıkta, karakterli bir bal.

7- Toprak Doğal Kestane Balı

”Ülkemizdeki tek Biyosfer Rezervine ev sahipliği yapan Artvin’de, koruma altındaki Kafkas arılarının yöredeki kestane ağaçlarının çiçeklerinden öz ve polen toplayarak ürettiği Artvin Kestane Balı doğal rengi, lezzeti ve içeriği ile diğer ballardan ayrılıyor.” diyor marka. Artvin’in hala bakir kalmış doğasının şifasını sunmaya gayret ediyorlar. Kestane balının keskin, hafif buruk, acımsı bir tadı var. Herkese hitap etmeyebilir ancak gerçek bal arayanların vazgeçemeyeceği bir aromaya sahip bir bal olduğunu söyleyelim.

Yeni lezzet ve mekanlardan haberdar olmak için HarbiYiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

9 thoughts on “Türkiye’nin En İyi 7 Bal Markası

 • İbrahim

  Merhabalar,

  Türkiye’nin en iyi bal markası Seğmenin balı olduğu söyleye bilirim, doğal katkısız ve kaliteli Trt belgesel tv’de bal nasıl üretilir diye belgeselini izledim ağzım açık kaldı herkese tavsiye ederim. Doğal, katkısız, kaliteli ve uygun fiyat ayrıca Bim gibi marketlere yıllardır bal üretimi yapıyormuş helal olsun.

  Yanıtla
 • Hasan Hüseyin Gavillioğlu

  Parasına göre ayarlanmış bir liste, 2 numara buzz gibi şeker balı (resimdeki bal), 4 numaranın listede olması tam bir komedi.

  Yanıtla
 • Alp Oral

  💛S💙E💛Ğ🖤M🤍E💛N ❤️

  Çok ama çok memnun kaldım.

  BALKAŞIK gibi ŞİLİ den ithal dandik değildi ASLA

  Yanıtla
 • Mehmet

  Eğriçayır markası 2019 da aldığı bir ödülü hala kullanıyor, ardına sığınıyor. sonraki yıllarda ödül yok. ancak 2021,2022 ve 2023 de 2019 daki ödülü kullanarak bal pazarlıyor. Buna ne denir bilemiyorum. Bu kurnazlıkları bana güven vermiyor

  Yanıtla
 • Benim vatandaşlarıma bir tek bal tavsiye edebilirim>>>>>artvin borçka dan macahel balı yiyin!!!!!!

  Yanıtla
 • Ozan

  En iyi bal markası Toros dağı Bal dır. Tüm ürünlerinin analiz belgesini sunuyor ve yüksek prolin değerine sahip ürünler satıyor.

  Yanıtla
 • İsmail

  Toros dağı 🍯 bal tatma kesinlikle değer.
  Bu markayı ısrarla tavsiye ediyorum.

  Yanıtla
 • Balcı Bacı

  En iyi balın markası yoktur, anca arayan bulur.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir