En İyilerLİSTELERNEREDEN ALALIM

Türkiye’nin En İyi Zeytinyağı Markaları

Ayvalık’dan, Milas’a; Küçükkuyu’dan Bafa Gölü’ne, Dünya çapında ödül almış, Türkiye’nin en kaliteli, polifenolü en yüksek butik zeytinyağı markaları

Zeytinyağı, doğanın bu topraklara cömertçe sunduğu bir mucizedir. Şifadır. Sağlıktır. Büyük antioksidandır. 40.000 yıl önce insanlığa armağan olarak ilk Ege topraklarında yetişmiş bir nimettir. Binbir türlü faydası varken hala ülke olarak kişi başı yıllık 2 kg. zeytinyağı tüketimini (ne yazık ki) geçemiyoruz. Gereken itibarı milli değerimiz olan “Zeytinyağı”na teslim edemiyoruz.

Bu durumda, son yıllarda artan üretim maliyetlerinin etkisi de yadsınamaz tabii. Zeytinyağının iyisini ararken bir çok sıfat kullanıyoruz zeytinyağında; bunlardan bazıları:”taze, yakıcı, acı, meyvemsi, tatlı, kekremsi veya küflü, rutubetli, ekşi, çamurlu, metalik, yanık, tuzlu…” Şu da bir gerçek ki, ”Zeytinyağın yenisi, şarabın eskisi makbuldür.”

Peki zeytinyağının iyisini nereden anlayacağız? Bu konu çok derin tartışma konusu olabilir. Damak zevkleri değişkendir. Ancak kabaca bazı değişmez kaideler vardır ki, serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayan yağ iyi bir zeytinyağ sınıfına girebilir ama bu yeterli değildir. Zeytinin hasat zamanı, işlenme süresi ve iklimi de çok önemlidir. Zeytinyağı derya deniz bir konudur. Güzel memleketimizin bereketli topraklarında yetişen En İyi Zeytinyağı Markalarını araştırdık. Hepsi hem içimde, hem de yemeklerde soğuk ve sıkça olarak tüketip beğendiğimiz ve çoğu alanında ödülleri olan zeytinyağlarıdır. Kendilerini ispat etmiş bu butik zeytinyağı üreticilerini ve markalarını kısaca sıralıyoruz.

1. Zagoda Zeytinyağı

Dünyadaki en kaliteli zeytinyağını tanımlamak için ortaya çıkarılan yeni ve üst segment bir kategori var. İsmi: UP (Ultra Premium). İşte Zagoda Zeytinyağı tam olarak bu kategoride yer alan dünya çapında kalite ödülü almış bir zeytinyağı markamız. Hatta kendi kategorisinin de en üst seviyelerinde konumlanıyor. Öyle ki Ultra Premium Naturel Sızma Zeytinyağlarının asit oranı %0,3’ten düşük iken Zagoda Zeytinyağlarında bu asidite oranı %0,1 civarında. İşte bu oran, bir zeytinyağında ulaşılabilecek en düşük asit seviyesi.

Zagoda UP(Ultra Premium) standartlarını korumak için zeytinleri tek tek ve elle hasat ediyor. Çünkü ağaçların silkelenmesiyle yere düşen zeytin meyvesinin asit değeri en az iki katına çıkar. Bu düşük asiditeyi korumak için Zagoda zeytinleri kesinlikle elle ağaçtan topluyor. Silkeleme ile bir işçi günde 120-140 kg zeytin toplarken elle toplamada bu miktar 45-55 kg’a düşüyor. Zeytin ağaçlarında kesinlikle peptisit (ilaç) ve gübre kullanmıyorlar. Ayrıca polifenol açısından da Türkiye’nin en iyi değerlerine sahip zeytinyağı markası. Zeytinyağlarının analiz değerlerine ve daha fazlasına ulaşmak için Zagoda Zeytinyağı web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2. NovaVera

NovaVera yeni bir marka aslında. 2017 yılında Ayvalık’da üretimi başladılar. 2020 EVOO World Ranking Dünya Kalite Sıralamasında, Dünyanın En iyi 6. Zeytinyağı Üreticisi, ülkemizin en çok ödül alan zeytinyağı ve bir kadın girişimci markası olma ünvanına sahip. Ayvalık ve Manisa’da bahçeleri var, trilye çeşidinden yağ üretiyorlar.

3. Adatepe Zeus

Küçükkuyu’da bulunan ve yıllık üretimi kısıtlı, 200 kiloluk küçük makinayla, amatör bir ruhla çok profesyonel işler çıkaran bir aile işletmesi Adatepe Zeus. Yağlarının kalitesini deneyen vazgeçemiyor. Ürün çeşitlendirmesinde trüflü, kahveli, tarçınlı gibi gurme dokunuşlu, aromatij yağlar ve değişik kremler, sabunlar ve cilt bakım ürünleri de üretiyorlar. Ozonlu zeytinyağı kremini özellikle kadınlara önerelim.

4. Hermus Memecik

11 yarışmada aldığı 56 ödül ile dünyada ilk 10’a giren tek Türk zeytinyağı markamız Hermus. Arbequina, Memecik ve Ayvalık yağları takdiri hak ediyor. İhracata da başlayan markaya dünya çapında haklı bir ilgi var.

5. Granpa

Tokuç Ailesi’nin 2008 yılında Muğla’da diktikleri 17000 Gemlik tipi zeytin ağacının meyveleri bugün dünya çapında ödüllü yağların arasında yer alıyor. Doğaya saygılı, iyi tarım uygulamalarını destekleyen markanın premium serisinin müdavimleri oldukça fazla.

6. Menteşe SOM Zeytinyağı:

Milas’lı markanın ödülleri saymakla bitmiyor. 1909 yılına kadar giden bir tarihi miras ile Milas’da “Tepelerinden bal, ovalarından yağ akan” verimli topraklarda son derece başarılı zeytinyağları üretiyorlar.

7- Villa Turqan:

30 yıl öncesinde doğa tutkusuyla Sultan Vadisi kalbinde satın alınan arazi, yıllar içerisinde ıslah edilir, işlenir ve geliştirilir. Bugün 500 dönümlük zeytinlikte 100 den fazla çeşitte  20.000 ağacı içinde barındıran doğal bitki örtüsü, tüm bereketi ve cömertliği ile varlığını bizimle paylaşıyor… Doğanın verdiklerini katkısız olarak kullanıcılara sunan Villa Turqan, iklimsel ve coğrafi özelliklerin olumlu etkileriyle elde edilen yüksek kalitede zeytin türlerini kendi tesislerinde işleyerek natürel sızma zeytinyağı elde ediyor.” diye kendilerini ifade ediyorlar. Memecik zeytinin hakkını veren, üst segment, kimyasal kullanılmayan yağlar üretiyorlar.

8. Kairos

Kairos mitolojide Fırsat tanrısı olarak geçiyor. Kairos sağlıklı yaşam için bir fırsattır.” diyorlar. Milas Şenköy’de butik üretimi devam ettiren markanın yağlarında asit değeri max. 0.4 olarak korumak amaçlanıyor. Organik tarım sertifikaları bulunan markanın ayrıca kozmetik, mum, kastil sıvı sabunu gibi yan ürünleri de var.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir