Diğer ListelerGURME NOTLARILİSTELEROdaTV Yazıları

Ukrayna Kiev’de Nerede Ne Yenir? -1.Bölüm

Kiev Lezzet Rehberi

Geçtiğimiz hafta Ukrayna’daki gastronomi devriminden bahsetmiştim. Bu hafta da Ukrayna Kiev ziyaretimde gezdiğim restoranlardan bahsedeyim. Kiev’de dünyadan seçme birçok lezzeti, çok özel temalı restoranlarda bulabilirsiniz.

1.TRES FRANCAIS

Fransız ekolü bir kafe/restoran. İster parizyen biçimde sokağa bakan masalara oturup kruvasan kahve ya da Fransız şarabı eşliğinde şarküteri tabağı eşleştirebilir, isterseniz restoran menüsünden ilginç Fransız yemekleri tercih edebilirsiniz. Mesela?
Tereyağlı sarımsaklı domates sosunda kurbağa bacağı, füme soslu patatesli tavşan bifteği ya da vişne soslu ördek gibi…

Arkadaşım Mert Kirişçioğlu önerisi ile gittiğimiz bu restoranda biz her üçünden de tatmak için ortaya söyledik. 
Böylece hayatımda ilk kez kurbağa bacağı yedim. Mezgit balığı ile tavuk but arası bir tadı var. Bizim ızgara kanatçılardaki acılı tavuk kanat sosu ile çok daha lezzetli bir hale gelebileceğini düşündüm hatta.

Şimdi kurbağa bacağı da yenir mi demeyin, ülkemizde Edirne’de kurbağa bacağı pişirip satan restoranlar var. Ayrıca Antalya ve Adana’da tonajlı kurbağa üretim tesislerimiz var. Her hafta Fransa, İtalya ve İsviçre’ye kurbağa bacağı ihracatı yapan bir ülkeyiz. Tadına bakmak lazım dedik ve baktık.

2. KVITKOVA MAFIYA (Flowers and Aperol Spritz)

Çiçekçi ama aynı zamanda Aperol Spritz yapan bir bar. Daha çok Ukraynalı gençlerin ayaküstü uğradığı, dekorasyonu ile içinizi açan bir mekan. Aynı zamanda çiçekçi oldukları için Aperol Sprtzinizin içine bir de küçük çiçek bırakıyorlar. Sokağa karşı oturup kokteylinizi yudumluyorsunuz.

Böyle tek tip içki/kokteyl sunan konsept barlar Kiev’de çok yaygın. Mesela bir yer sadece “Negroni” yapıyor. 

3.KYIVSKA PEREPICHKA

Kiev’in tek ayaküstü sokak lezzet noktası diyebiliriz. Önünde uzunca bir kuyruk var ve yaptıkları şey aslında bir pişi. Pişi ama içinde de sosis var. Yani herkes bu meşhur sosisli pişici için sıra bekliyor. Fiyatı da uygun olduğu için; genelde ikişer üçer yiyorlar. Mutlaka uğranması gereken yerlerden biri de burası.

4. KORCHMA TARAS BULBA

Ukrayna’nın geleneksel lezzetlerini denemek için Ukraynalı müzisyen arkadaşımız Vlad Chuenko tavsiyesi ile buraya geldik. 
Sanki Ukrayna’nın bir köy evindeymişsiniz gibi dekora sahip mekanda garsonlar ve yetkililer geleneksel kıyafetleri ile servis sunuyorlar. Borş çorbası, Ukrayna’nın milli yemeği Salo, Ukrayna usulü mantı Vareniki ve incecik açılan Ukrayna pankeklerini burada deneyebilirsiniz. Patatesli mantı ve Borş benim bu mekandaki favori lezzetlerim.

5. CHEF DASH

Ukrayna’da uzun yıllar yaşayan Hikmet Samet Alemdar genç bir arkadaşımız. Ukrayna’da başınız sıkıştı mı, nereye gideceğinizi bilemiyorsanız Hızır gibi imdadınıza yetişiyor. Bizi Türk/Kafkas lezzetleri denememiz için Chef Dash restoranına davet etti. Azerbaycan’da yediğim mantı çorbası Düşbere ve Lüle kebabını burada da görünce çok mutlu oldum. Chef Dash’ın geleneksel lezzetleri günümüze yorumlayan bir anlayışı var. Sahibi de uzun yıllar Türkiye’de yaşamış bir Azerbaycanlı Azad Aliyev. Çok kibar bir beyefendi. Sosyal medya kullanımı konusunda Türkiye’de görmediğim bir örneği ilk orada gördüm. Direkt restoran içerisinde bilgisayarları önlerinde açık iki tam zamanlı çalışan sosyal medya uzmanı çalıştırıyorlar. Bizim restoranlara da örnek olur umarım. 

6.PARAVOZ SPEAK EASY

Bulması biraz meşakkatli bir mekan ama yerin altına inip keşfettiğinizde kendinizi zaman tüneline girmiş gibi hissedeceğiniz, tren kompartmanı dekorunda bir kokteyl barı burası. Oldukça da meşhur. Benim de hem atmosferi hem de lezzetleri ile Kiev’de asla unutamayacağım mekanların başında geliyor. Klasik kokteylleri yanında Paravoz imzalı kokteyllerini deneyebilirsiniz. Ayrıca bir de füme etleri var ki onu da kokteylin yanına katık etmenizi tavsiye ederim. 

7. KASTAH COFFE

Klasik bir Sovyet binası avlusunda bulunan hipster bir kahve dükkanı. Mekanın içerisindeki dekora neredeyse hiç dokunulmamış, döşemeleri bile ilk günkü ile aynı. Genelde yerli halk ve gençler burayı tercih ediyor. Avlunun bahçesinde oturabilir, kahvenizi yudumlarken pinpon oynayan gençleri izleyebilirsiniz. Ayrıca bu mekanın bir özelliği de kafeste duran dev kuzgun. İnsanlar sırf o kuzgunu görmek için bile bu mekanı tercih ediyor.

Bu hafta Kiev’de ziyaret ettiğim yedi mekanı yazdım. Bir bu kadar daha mekan notlarım arasında var. Haftaya Kiev’i gezmeye kaldığımız yerden devam ederiz. Sağlık ve afiyetle kalın.

Salih Seçkin SevinçOdaTv.com

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Ukrayna Kiev’de Nerede Ne Yenir? -1.Bölüm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir