GURME NOTLARIOdaTV Yazıları

Ukrayna Kiev’de Nerede Ne Yenir? – 2.Bölüm

Kiev Lezzet Rehberi

Bu hafta da Ukranya, Kiev mekan yazılarımızdan devam edelim… 1. Bölümde 7 mekan adresi vermiştim. Bu hafta Kiev’de diğer ziyaret ettiğim mekanları yazıp Kiev yazı dizisine son veriyorum. 

1. OSSTANYA BARYKADA

Şehrin göbeğinde meşhur Nezhalezhnosti Meydanı’nda AVM içinde gizli restoran konseptinde bir mekan. Osstanya Barykada son barikat demek. Asansörde özel bir düğmesi var. Ona basıp direk restoran katına iniyorsunuz. Lakin karşınızda restorandan önce bir resepsiyon buluyorsunuz. Burada sizi karşılayan kişiye “Slava Ukreina!” – “Çok Yaşa Ukrayna!” demezseniz restorana giremiyorsunuz. İçeri girince de tüm dekor size tarihi bir hikayeyi işaret ediyor. Hepsini anlatmayayım, size de keşfedecek bir şeyler kalsın. 

Biz bu gizli restoranda istiridyelerden ve Kiev’e özgü bir lezzet olan Chicken Kiev denedik. Chicken Kievi bizim içli köftelere benzeyen bir şnitzel olarak düşünebilirsiniz. Çok hatırda kalıcı bir lezzeti yok ama Kiev’de Chicken Kiev yemeden dönülmez. Son olarak; mekanın içinde hareket eden barı görmeyi unutmayın.

OSSTANYA BARYKADA

2. NAPROSECCO OYSTER BAR

Ukraynalı gençlerin mesken edindiği, prosecco ve şampanya dışında başka bir içkinin sunulmadığı popüler bir mekan. Mekanın tam ortasındaki istasyonda karton tabaklarda hızlıca tüketilebilen self servis bar yemekleri (finger food) sunuyorlar. Midye içi, hamburger ve istiridye burada öne çıkan lezzetler arasında. Arkadaşlarınızla uzun saatler sohbet etmek için birebir.

Benim Kiev’de en sevdiğim yerlerden biri oldu.

3. RAMEN VS MARKETING

Gittiğim her ülkede çok katmanlı bir Japon yemeği olan rameni bulduğum zaman mutlaka denerim. Çünkü her ramen restoranı farklı bir ramen yapma tarzı geliştirir.

Ukrayna’nın gastronomi ithalatçısı bir ülke olduğunu önceki yazımda söylemiştim. Ramen için de Ramen vs Marketing isimli bir ramen bar yapmışlar. Dört çeşit farklı ramenleri var. Ben en acılısını denedim. Japonya’da yediklerim kadar lezzetli değildi ama çok sevdiğim ramen özlemimi de giderdi. 

4. ITALIAN EDITION

Çok şık bir İtalyan restoranı. Epey de pahalı. Özellikle risottosu çok meşhur olduğu için gittim ama ellerindeki tarife göre risotto 2-3 kişi için hazırlanabiliyormuş. Tek gittiğim için karidesli alio olio siparişi verdim. O da başarılıydı. Ukrayna’da genel olarak restoranlarda servis çok yavaş. Burada da onca servis elemanı olmasına rağmen servis yine de yavaştı.

5. MILK BAR

Kiev’in meşhur restoran zinciri…

Şehrin en iyi manzaralı yerlerinde şubeleri var. Yemekleri de çok tavsiye edildi ama biz gittiğimizde epeyce tok olduğumuz için burada meşhur olan “Victoria’s Secret” isimli pembe renkli meyveli pastasını denedik.  Tek kelime ile bayıldık!

6. BESSARABSKY MARKET

Kiev’in Sovyet döneminden hiç bozulmadan kalmış sabit pazarı. Mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer. Kurutulmuş balıklardan tutun da, havyara, meyve sebzeden tutun da kurutulmuş etlere kadar özellikle şarküteri ürünlerine dair aklınıza ne gelirse bulabileceğiniz yer. Çalışanların büyük çoğunluğu orta yaş üstü kadınlar. Size ürünlerinden tadım yaptırmak için tezgahın arkasında bekliyorlar.

Ayrıca Ukrayna’nın milli yemeği olan salo çeşitlerini de burada deneyebilir, satın alabilirsiniz.

7. DRUNK CHERRY

Ukrayna’nın dört bir köşesinde şubeleşmiş, sadece vişne likörü yapıp satan bir mekan. Yıllar evvel Lviv’de görüp denemiştik. Aynı tarzda mağazalarına Kiev’de birçok yerde rastlayabilirsiniz. Biz bu kez iki farklı yerde denedik. Dekoru, avizesi ve her bir detayı vişne likörü şişesi ve vişne şeklinde olan Drunk Cherry, Sarhoş Vişne anlamına geliyor.

Şöyle de bir ritüelleri var: Bardağa en üst seviyesine kadar vişne likörü dolduruluyor ve sonra sizden ellerinizle bardağı tutmadan vişne likörünü içmeniz isteniyor. Tabii düz bir yüzeyde ancak sınırlı miktarda içebiliyorsunuz. Daha sonra bardakta sizin içtiğiniz yere kadar oluşan boşluk kadar içine vişne dolduruluyor. Oyunsu tarafı da olan eğlenceli bir yer. Tek ürünle nasıl zincir mağaza kurulura da çok güzel bir örnek.

Böylece bu hafta Ukrayna yazı dizimizi bitirmiş oluyoruz. On sekiz ay oturma sonrası tekrar lezzet seyahatlerine başladık. Haftaya ülkemizden yeni keşfettiğim lezzet noktaları ile devam edeceğim.

Salih Seçkin SevinçOdaTv.com

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir