Ukrayna’da Mutlaka Yemeniz Gereken 7 Yemek

Ukrayna’da Ne Yemeli?

Ukrayna mutfağı harika yemeklere ve içkilere sahip. Ülkeden ayrılmadan önce mutlaka yemeniz gereken 7 başat yemek ve içkiyi sizlere sunmak için hazırız. Buyrun bakalım…

Editörün Notu: Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olan Food Film Festival’in Türkiye’deki ayağını yürüten ve kendisi de aslen Ukrayna’lı olan Oksana bize -Türkiye’de mutlaka yenmesi gereken yiyecekler vardır ya hani- (simit, türk kahvesi, balık ekmek, kokoreç, rakı v.b.) benzeri bir listeyi kendi ülkesi için hazırladı. Özellikle mutfağına uzak olduğumuzu düşündüğümüz Ukrayna’nın yemek kültürü konusunda yapılmış bu ilk çalışmanın Harbiyiyorum olarak öncüsü olmaktan gurur duyoyoruz.

7- Gorilka (Vodka)

Picture 7 of 7

Son olarak Ukrayna'nın milli içkisi olan Gorilka ile gevşeyelim. Bu içkiyi en iyi üreten markalardan biri Nemiroff. Bir sürü çeşidi var: Klasiğinden huş ağacı sapı ve yaban mersinine kadar uzanan farklı tatlara sahip. Ne olursa olsun Ukrayna yemeklerinizin sonunda en iyi içki olacaktır. Not: Ukraynalılar içerken “Na zdorovya” demezler. (O Rusya'da popüler). Ukraynalılar Kazaklar gibi kadeh kaldırır ve “Budmo!” derler. 3 kere “Gey!” yanıtını aldıktan sonra kadehler içilir. - Budmo! - Gey! - Budmo! - Gey! - Budmo! - Gey! Gey! Gey!


Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

One thought on “Ukrayna’da Mutlaka Yemeniz Gereken 7 Yemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir