Ukrayna’da Mutlaka Yemeniz Gereken 7 Yemek

Ukrayna’da Ne Yemeli?

Ukrayna mutfağı harika yemeklere ve içkilere sahip. Ülkeden ayrılmadan önce mutlaka yemeniz gereken 7 başat yemek ve içkiyi sizlere sunmak için hazırız. Buyrun bakalım…

Editörün Notu: Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olan Food Film Festival’in Türkiye’deki ayağını yürüten ve kendisi de aslen Ukrayna’lı olan Oksana bize -Türkiye’de mutlaka yenmesi gereken yiyecekler vardır ya hani- (simit, türk kahvesi, balık ekmek, kokoreç, rakı v.b.) benzeri bir listeyi kendi ülkesi için hazırladı. Özellikle mutfağına uzak olduğumuzu düşündüğümüz Ukrayna’nın yemek kültürü konusunda yapılmış bu ilk çalışmanın Harbiyiyorum olarak öncüsü olmaktan gurur duyoyoruz.

2- Vareniki

Picture 2 of 7

Ukrayna'da mutlaka yemeniz gereken 2 numaralı yemek. Vareniki mayasız hamurdan yapılan bir çeşit mantı aslında. Hilal ve bazen kare şeklinde hazırlanır ve epey fazla çeşidi vardır. İç malzemesinde patates, kıyma, ciğer, kabak, balık, yumurta v.b. her şey olabilir. Tatlı dolgulu olanlarında da tipik olanlar kiraz v.b. ekşi ağrırlılı meyve parçaları ve çökelek peyniri kullanılır ve bu yemek gerçekten çok lezzetlidir.


Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

One thought on “Ukrayna’da Mutlaka Yemeniz Gereken 7 Yemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir