GURME NOTLARIHamur İşiİstanbulKapanan RestoranlarNE YİYELİMPideTürkiyeÜmraniye

(Kapandı!)Ümraniye’de En İyi Develi Cıvıklısı Nerede Yenir? İsmail Usta’nın Develi Cıvıklısı, Ümraniye, İstanbul

Dikkat. Bu mekan kapanmıştır. Tarihçilere ve araştırmacılara bilgi sunması amacıyla arşivlerimizde saklanmaya devam edilmektedir.

Kayseriyi mantı ve pastırmadan ibaret sananlar pandemi süresince Kayseri’yi daha çok mantı ve pastırmadan ibaret bildiler. Lakin Kayseri aslında hiçbir zaman tam anlamıyla mantı ve pastırma olmadı. Kayseri yeme içmesi sokakta Pöç oldu, kuzu kelle tandır oldu, keteli turşu oldu ama asla mantı ve pastırma olmadı. Bir de bilenler iyi bilir; Develi Cıvıklısı oldu.

Develi Cıvıklısı Kayseri’nin ilçesi Develi’den çıktı sonra ülke genelinde yayıldı. Yine de Kayseri’nin pastırma ve mantı algısının gölgesinde kaldı. Ta ki İsmail Usta Develi Cıvıklısını Ümraniye İstanbul’da İstanbullularla tanıştırana kadar. Mukadderat işte! Bu sayede İstanbul Develi Cıvıklısı nedir bir nebze de olsa öğrendi. Böylece Develi Cıvıklısı yemek için ta Develi’ye gitmeye gerek kalmadı.

Peki Develi Cıvıklısı nedir?

On iki yıldır yaptığımız üzere izah edelim. Efendim, Develi Cıvıklısı bir pidedir. Ama nasıl bir pidedir? Esas soru bu olmalıdır. Develi Cıvıklısı yağı bol bir pidedir. Cıvıklı isminden de anlaşılacağı gibi bu yağ sonucu pidenizi katlayıp da ağzınıza götürdüğünde aşağı şırıl şırıl sular akar… İşte bu yüzden “Cıvıklı” ismini almıştır. Develi ise Kayseri’nin bir ilçesidir. Bir nebze Konya Etli Ekmeğini andırsa da kesinlikle Konya Etli Ekmeğinden daha yağlı ve daha lezzetlidir. İçerisinde yağlı et dışında doğranmış domates ve biber de vardır. Hele bir de İsmail Usta gibi maharetli ellerden çıkarsa yenmez ama yanında yatılır. Ayrıca Develi Cıvıklısı yenirken cıvıklık seviyesini yetersiz bulursanız üzerine birde limon sıkmanız tavsiye olunur.

Şimdi efendim gelelim, İsmail Usta’nın Develi Cıvıklısı Pide Salonuna…

İsmail Usta 1995 yılında sadece Develi cıvıklısı üretebileceği bir pide salonunu Ümraniye’de açıyor. O günden bugüne de olağanüstü geliştirdiği cıvıklısına başta Ümraniye ve çevresi daha sonra da tüm İstanbul teşne oluyor. Daha sonra oğlu Alpaslan Turhan babasından bayrağı devir alıyor ve dükanın işletmesini sırtlanıyor. Bir de zaman içerisinde bu pidenin yanına güveçte ve yine fırında pişen nevale de dahil oldu mu, mekanın kerameti ikiye katlanıyor. Çünkü gerçekten pide ile fırında güveç içinde alev gören sarımsak, biber ve domatesin uyumu mükemmel oluyor.

Bize inanmıyorsanız, fotoğraflara şöyle alıcı gözüyle bir bakın. Ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Şimdi! Diyelim ki İsmail Usta’nın Develi Cıvıklısı pide salonuna gittiniz. Yanına da maşrapada buz gibi bir ayran söylediniz. Başınızı şöyle mavi gökyüzüne doğru bir kaldırdınız. Evet, birazdan karnınızı lezzetli bir yemekle doyuracaksınız.

Eh, hayattan mutlu olmak adına başka ne isteyebilirsiniz ki? Değil mi ama?

Hayattan daha fazla mutluluk adına istediğiniz size kalsın, biz size daha fazla haz adına burada bir de tatlı niyetine “Tahinli Pide” ya da “Cevizli Pide” de söyleyebileceğinizi müjdelemiş olalım.

Şükür edenlere selam olsun.

Şükür etsinler ki bereket görsünler.

Vesselam…

Develi Cıvıklısı İsmail Usta’nın Yeri
Adres:
Tepeüstü, Ihlamurkuyu Mahallesi, Petrol Yolu Cd. No:58 D:B, 34771 Ümraniye/İstanbul
Tel: +902166112619

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir