Bunları BilelimGURME NOTLARI

Yumurtanın Besin Değeri ve Menülerdeki Yeri

Yumurta, beslenmede önemli rolü olan bir gıda maddesidir. Hindi, kaz, ördek yumurtası da yense de tüm dünya genelinde en çok kullanılan tavuk yumurtasıdır.

Yumurta vücut için gerekli protein, madensel tuz ve vitaminlerce çok zengindir. O yüzden özellikle kahvaltıların en vazgeçilmez yemeklerinden biridir. Ayrıca vücut için gerekli olan ve sentezlenemeyen “exogen aminoasit” asitlerini ihtiva eder. Bu bakımdan da önemli bir besindir.

Çocuklar, zayıf ve hastalıktan kalkan kimseler için kuvvetli bir besin maddesi olan yumurta, çocukların büyümesine, yetişkinlere günlük enerji ihtiyaçlarına ve yaşlıların yıpranan vücutlarının onarılmasına yardımcı olur.

Yumurtanın akı proteince, sarısı ise yağ, Demir ve fosforca zengindir. Yumurta, saçlar ve tırnaklar için gerekli kükürtlü proteini ihtiva eder. Saç yıkama şampuanlarının yapılmasında dahi yumurta kullanılır.

Yumurta, pişirilip de tüketilirse sindirimi daha kolay olur. Az pişmiş yumurta 2 saatte, çok pişmiş yumurta ise 3 saatte sindirilir. Yani katı yumurtanın hazmı daha zordur.

Uzmanlarca her insanın günde mutlaka en az bir adet yumurta yemesi gereklidir. Böylece vücuda gerekli proteinin 6-10 gramı yumurtadan sağlanmış olur. Bunun yanında bir yumurta 75 kalori sağlar. A, D ve B vitaminleri içeren yumurtalar lokantaların menülerinde çorbalardan sonra gelir. (Usulen sonra gelmelidir.) Eğer menüde çorba yoksa ilk yemek olarak sunulabilir.

Yumurta aynı zamanda et yerine geçen bir besin olduğu için etin verileceği sırada sofraya gelir. Aslında bir sofrada hem et, hem yumurta olmamalıdır. Bu bakımdan çorbadan hemen sonra verilmelidir. Bazı hallerde etle beraber de bulunabilir.

Soğuk büfe gibi, etle beraber yumurta yemeği de yemek listesinde yer almışsa, önce yumurta, sonra et, tavuk v.b. servis edilmelidir.

Yumurta üzerine diğer yazılarımıza göz atmayı da unutmayın.
Yumurta Pişirme Teknikleri
Yumurtanın Dünya Üzerinde 28 Farklı Yeniş Biçimi
Yumurtanın Dayanma Süresi
Yumurtaları Saklama Usulleri
Yumurta Nasıl Tüketilir?

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

2 thoughts on “Yumurtanın Besin Değeri ve Menülerdeki Yeri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir