AfyonKelle PaçaNE YİYELİMNEREDE YİYELİMSakatatTürkiye

Afyon’da En İyi Yoğurtlu Paça Nerede Yenir? Salim Usta, Merkez, Afyonkarahisar

On iki yıldır yemek yazıları yazıyoruz. Bunca zamandır yediğimiz yerlerden sonra artık bizi şaşırtan bir lezzet olmaz yahu diye virane gibi gezerken kendimizi Afyon’da bulduk. Lakin hayat bizi bir kez daha yanılttı. Büyük söz söyletti. Meğer hala şaşıracağımız yemekler varmış. Meğer hala heyecanlanabilecekmişiz. Bu yemeklerin biri de Afyon’da Salim Usta’da imiş hatta. İsmi de “Yoğurtlu Paça” imiş. 

Peki ya Rabbim bu nasıl bir yemek imiş!?

Şimdi Afyon’a son dört yıldır seri olarak gidip ailecek termal tatili yapıp dönüyoruz. Her gidişimizde de Afyon’da ne lezzetler var diye bir tura da çıkıyoruz elbet. Popüler kültüre hitap eden balık hafızalı sosyal medya hesaplarımızdan da anlık, günlük ve haftalık şekilde içerikler paylaşıyoruz. Biliyoruz ki insan hafızasına bunların hiçbiri merhem olmuyor. Zira insan bir konuda daha fazla derinleşmek de isteyebiliyor. 

Bundan yıllar önce yine Harbiyiyorum.com’da yazdığımız “Aşçı Bacaksız” ve akabinde ilk olarak Afyon Sandıklı’da tanıştığım “Patatesli Ekmek” en son da “Köfteci İrfan” yazılarımızdan sonra Afyon’a son seyahatimizde Salim Usta’da taam eylediğimiz “Yoğurtlu Paça” isimli muazzam yemek ise üçüncü Afyon yazımız olarak tarihi kayıtlara geçsin isteriz. 

*En yeni lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın!

Biliyorsunuz son derece dağınık geziyoruz. Dağınık da yazıyoruz ama doğru bir kategorik model ile yıllardır şu nacizane yeme-içme sitemiz Harbiyiyorum.com’da tüm yükseldiğimiz yemekleri de arşivlemeye devam ediyoruz. Bu da bir nevi sistem değildir de nedir?

İşte “Yoğurtlu Paça” da tam böyle bir yemek! Arşivlik. Fena. Aşırı aşırı aşırı anlamlı bir rüya gibi. Son derece mukavvi. Son derece dudak yapıştırıcı. İleri seviyede rahatlatıcı. En sonunda da “Yahu bu neydi, ne muazzam bir şey yedim şimdi ben!” diye de düşündürücü. Afyon kaymağı gibi boğazınızdan akıp gidiyor. Feylosof ve dahi sofistike ve dahi peh peh peh!

Şimdi yeni fırından çıkmış tırnaklı pide düşünün! Onun küp küp doğranıp bir tabağa yayıldığını düşünün. Sonra o küp küp doğranan pidelerin kemik suyu ile banyo yaptırıldığını düşünün, daha sonra saatlerce kaynatılmış, mini mini doğranmış kolejen deposu, dudak zamklayan ilik ve ayak karışımının bu pidelerin üzerine boca edildiğini düşünün, daha sonra da tabağın kenarlarına overlok çeker gibi yoğunca serpiştirildiğini ve asiditenin yoğurt ekşisi ile artırılarak lezzette katmanlar yaratıldığını düşünün.

Düşündünüz mü?

Yoğurtlu Paça

Çok iyi. Artık düşünmeyin. Çünkü bu yemek direk Afyon’daki Salim Usta’da var. Gidin ve yiyin! Bunun için rotanızı değiştirin. Gerekirse buraya rota oluşturun.

Söyleyeceklerimiz bu kadar.

Vesselam.

Editör Notu: Salim Usta’da bir de tandırlı keşkek yiyin. Pişman olmayacaksınız. Afiyet olsun.

Tandırlı Keşkek

Salim Usta
Adres:
Burmalı, Millet Caddesi, Uzun Çarşı Gç. No:27 A, 03200 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar
Tel: +902722132014

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Afyon’da En İyi Yoğurtlu Paça Nerede Yenir? Salim Usta, Merkez, Afyonkarahisar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir