BalıkesirTürkiye

Cunda’da Balık Meze Nerede Yenir? Bay Nihat, Cunda, Ayvalık

Efendim herkesin bir uzmanlığı var. Bay Nihat’da da bu uzmanlığın balık mezeleri ve adaya uygun olarak hazırlanan ara sıcaklar olduğunu idrak ettik. Cunda’ya gelince Bay Nihat dışında yerlerde de balık mezeleri yiyebilirsiniz ama kalite/esnaflık açısından daha üst hizmet alırsınız.

1978 yılında Ahmet Nihat Bekit (Çok tonton bir amcamızdır kendisi) tarafından kurulan restoran bugün oğulları Hakan ve Volkan Bekit tarafından işletilmekte. Hem Volkan bey, hem de Hakan bey çekirdekten yetişme. Meslekte bu kadar eski ve hala sabahları dükkanı açan bir babaları olunca işlerinin, ustalıklarının farkı da gayet net anlaşılıyor.

Bize de bu ustalığın lezzet üzerindeki yansımasını tatmak kalıyor tabii.

Her ne kadar ilk önce Cunda sahilde dışarıya -deniz kenarına- atılan masalarla yüz yüze gelsek de inat ettik ve yemeğimizi içeride yiyeceğimizi söyledik. Adadaki deniz kenarı iyi güzel de, o Rumlardan kalma taş binanın içerisinde demlenerek yemek, ortamın ambiyansı ile birlikte yediklerimizden alacağımız hazzı iki kat artıracağına eminiz.

Füme Lakerda - Bay Nihat Cunda

İçeride bir meze dolabı var. Akıllara zarar. Biz diyelim yüz. Siz diyin 1000 çeşit meze var. Haliyle masaya oturduk ve omakase (Baa Bırak! – Şefe Teslim-) yaptık. Sadece gözümüze takılan üstü sarımtırak füme lakerdaya karşı olan hassasiyetimizi dile getirdik. Bir de ayrıca Kefalaki denen (Kefali kelle demekmiş) kelle peyniri istedik. Kırmadılar ve onu da getirdiler sağ olsunlar.

Ne diyelim, nerelere gidelim? Önümüzdeki renk cümbüşünü görünce mide sularımız Nuh tufanı gibi coştu. Hangi birine girişeceğimizi şaşırdık. Tarçınlı kelle peyniri eritilmiş halde önümüze geldi ve pek lezzetliydi. Soğumadan önce ilk onu hallettik. Sonrasında zaten soğuk balık mezelerine ve beraberinde gelen sırasıyla (Hazır mısınız?) Balık simidine (Epey kandil simidi modunda), Safran Soslu Sübye Paçaya, Arapsaçlı Ahtapot Kellesine, Palamut Fümeye ve Bebe Ahtapot Tandıra saldırdık. Sonra füme lakerdaya tekrar döndük.

İsimlere dikkat etmişsinizdir umarız. Büyükşehirlerde bunlarla tanışmak pek kolay olmuyor malum. O yüzden siz siz olun Cunda’da bunlarla tanışın.

Cunda’ya geldiğiniz zaman Bay Nihat’a uğramadan dönmeyin. İki tabak yiyin, iki lira fazla ödeyin ama adam gibi yiyin.

Afiyet olsun!

Cunda'da balık nerede yenir? Bay Nihat Cunda

Bay Nihat (Lale Restaurant)
Cunda Merkez, Cunda, Ayvalık – Balıkesir
Tel: 0266 3271063

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Cunda’da Balık Meze Nerede Yenir? Bay Nihat, Cunda, Ayvalık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir