Genel Yemekler

Hangi Şampanya Tercih Edilmeli?

Şampanya hep kutlamalarla, biraz da zenginlikle eşlemiştir kafamızda. Bu yüzden, yılbaşında kendimizi zengin hissetmek için 2021’i şampanya patlatarak karşılayabiliriz. Şampanya yılbaşı sofralarının en renkli içeceği olabilir. Patlar patlamaz insan kendini duygudan duyguya koşarken buluyor. Ağzınıza doluşan baloncuklarla bir neşe geliyor üzerinize.

Sofranız için gerekli mezeleri, hindileri sipariş verip hazırlıklarınızı bitirdiyseniz, nasıl bir şampanya seçmeliyiz onu konuşalım biraz. Eşlikçilerinden başlayalım. Filmlerde görmüşünüzdür, yanında öncelikle havyar tüketilir. Çilek, çikolata gibi tatlar da hiç fena gitmez şampanyayla. Krakerlere yumuşak peynirler sürülerek yendiğinde de çok iyi sonuçlar alınır.

Sanılanın aksine şampanya öyle foşur foşur köpürtülerek servis edilmez. Makbulü mantarını patlatıp, 8-10 derecede flüt denilen uzun kadehlere köpürtmeden dökmektir. Mekanlarda gördüğünüz ve sapır sapır patlatıp fıskiye gibi fışkırtılanlar genelde ucuz köpüklü şaraplardır. Şov için kullanılır ve bana kalırsa sirkeden hallice bir tatları vardır.

Şimdi efendim, şampanya aslında köpüklü beyaz şaraptır.  Şişesinin üstüne şampanya yazabilmesi için markanın Fransa’nın Champagne bölgesindeki üzümleri kullanıyor olması yasal bir şart. Bunların dışındakilerin ise hepsi ‘köpüklü şarap’. Bu hakka sahip Dom Perignon, Moet&Chandon, Bolinger gibi markaların Türkiye’de ulaşabildiğimiz çeşitleri 500 TL civarından başlayıp 10 binlere kadar uzanıyor.

Aslında şampanyayla aynı içecek olan ama üzerinde köpüklü şarap yazan içeceklerle de yılbaşını karşılamanızda bence hiç sakınca yok.

Eğer geniş kavı olan bir yerden satın alıyorsanız seçenekleriniz şöyle:

Brut: Sek, yani çok az şekerli.
Extra Brut: Şeker oranı en düşük.
Demi-sec: Yarı tatlı.
Doux: Tatlı.

Kişisel tercihim demi-sec’ten yana. Doux gazoz gibi gelebilir. Diğerleri de sert olabilir. Migros’tan alıyorsanız, artık ne bulursanız.

Bence konu dönüp dolaşıp bütçeye geliyor. Köpürtmeyin deseler de kutlama yaparken insan şişeyi bir fışkırtmak istiyor. Tüm olayı da o şampanyanın. O yüzden bence en ucuz köpüklü şarabı alıp, o duyguyu yaşadıktan sonra, flüt kadehlerimizde içtiğimiz gazozumsu ‘şampanya’yı çok sevmiş gibi yapabiliriz, ne dersiniz?

Uğur Alper

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Rakı Balık Diyoruz Ama…Balıkla Rakı İçilir Mi?
Havyar İle Yapılabilecek Pratik Tarifler
Nedir Bu Eggnog?
Yılbaşı Hindisi ve Asıl Misyonu
Yılbaşından Artan Hindilerle Neler Yapılabilir?
Balığın En Güzel Halleri: Somon Füme, Lakerda, Balık Pastırma
Çocukluğumun Yılbaşı Sofrası

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

One thought on “Hangi Şampanya Tercih Edilmeli?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir