Bunları Bilelim

Yılbaşı Hindisi ve Asıl Misyonu

Dünya üzerinde bir gelenek olarak yılbaşında hindi yenen tek ülkenin Türkiye olduğunu söylesem şaşırırsınız değil mi? Biz hindiyi 31 Aralık akşamı yerken, İngiltere, Amerika, Kanada Yeni Zelanda ve Avustralya’da (yani İngiltere’nin eski sömürgelerinde) 25-26 Aralık akşamı Noel yemeğinde tüketiyorlar. Ülke sayısının azlığından da bunun bir Hıristiyan geleneği değil de Anglo-Sakson kültürüne ait bir seçim olduğunu anlayabilirsiniz.

Hindiler 1520’de Amerika kıtasından Avrupa’ya getirilmiş olsa da yılbaşı yemeklerine konuk olmaları ABD’de başlamıyor.  İngiltere Kralı VII. Henry’nin yılbaşında hindi yiyen ilk kişi olduğu rivayet edilir. İngiltere’de hindi 1600’lerin başında mutfağa giriyor, 1680’de ise yılbaşında hediye olarak verilmeye başlıyor.

Ama yılbaşı hindisi esas çıkışını 1843’te yapıyor.

Hani bugün ünlü bir yıldızın çok izlenen bir dizide giydiği kıyafet çok popüler oluyor, deli gibi satıyor ya. O dönemin dizileri, popüler kültürü, haftalık tefrika şeklinde yayınlanan romanlar. Charles Dickens’ın meşhur ‘Bir Noel Şarkısı’ kitabında romanın kahramanı Scrooge, Bob Cratchit’e Noel günü kaybettiği kazın yerine büyükçe bir hindi gönderince satışlar patlıyor. Üstüne Kral VII. Edward da verdiği Noel ziyafetinde hindi ikram edince, yüzyıllarca devam edecek bir gelenek ortaya çıkıyor.

Bizim ise bu hindi olayından haberdar olmamız 70’lerden itibaren Amerikan dizi ve filmlerini içimize sindire sindire izlememizle başlıyor. Hele ardından 80’lerde başlayan batı ve Amerikan kültür bombardımanıyla hindiyi kucaklıyoruz. Ancak bizim ailelerimiz 26 değil 31 Aralık’ta bir araya geldiği, birbirini kucakladığı için, hindi yılbaşı sofralarımıza konuk olmaya başlıyor.

Buna da kimse karşı çıkmıyor çünkü öncelikle az tüketildiği için yılda bir satışların artması üreticiyi destekliyor. Kırmızı etin lezzeti, beyaz etin sağlığına sahip olan hindi gibi yararlı bir yiyeceğin yaygınlaşması toplumun da işine yarıyor. Dahası tavuktan büyük olduğu için tüm aileyi ve misafirleri doyurabiliyor. Bir süre sonra hindi, mutlu aile sofralarının, sıcak ve eğlenceli bir akşamın sembolü olarak bilinçaltımıza kazınıyor.

Yılbaşı hindisinin misyonu büyüktür. Aile sıcaklığı, mutluluk demektir. O sofrada oturan herkese önümüzdeki yılın çok daha güzel olacağı umudunu verir. Hindi deyip geçmeyin, kendisini yılbaşı sofranızdan eksik etmeyin.

Uğur Alper

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Yılbaşı Sofranız İçin İnternetten Satın Alabileceğiniz En İyi 5 Gurme Ürün
Haftanın Yılbaşı Özel Gurme Ürünü: Yılbaşı Hindisi Ve Yılbaşı Menüsü
Yılbaşı Hindisi Nasıl Yapılır?

3 thoughts on “Yılbaşı Hindisi ve Asıl Misyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir