Bunları Bilelim

Hollanda Mutfağı Nedir? Bir Bakışta Hollanda Mutfağı

Hollanda mutfağı için bir gastronomi şöleni diyebilmek isterdik ama Hollanda yemekleri pek de öyle insanın ayağını yerden kesmiyor, en meşhur yemekleri daha çok abur cubur tarzında; sosis, patates kızartması gibi gibi…

Hollanda denildiğinde ilk aklımıza gelenler, milattan sonra 400 yıllarından bu yana ürettikleri peynirler ve Holstein adı verilen inekleridir. Yerel mutfağı ile çok iddialı olmasa da bulundurduğu envai çeşit yabancı mutfak açısından oldukça cazip bir yer. Hollanda’da canınız Etiyopya yemeklerinden Tayland mutfağına ne denemek istiyorsa hepsini bulabilirsiniz.

Hollanda mutfağı kuzey, güney ve batı olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Kuzey bölgesinin mutfağı diğer iki bölgeye göre daha az gelişmiştir. Bölgedeki tarımdan dolayı et tüketimi ve et ile yapılan yemekler yaygındır. Ülkenin güney bölgesi ise Belçika mutfağının etkisinde kalmaktadır. Öğünlerde sebze ve çorba ağırlıklı beslenilmektedir. Ülkenin batısında ise peynir, mayonez ve hardalın tüketimi oldukça yaygındır.

Hindistan cevizi ve acı biber çok popülerdir. Ülkenin en bilinen atıştırmalığı mayonezle servis edilen patates kızartmasıyken lahana, haşlanmış patatesler ve sosislerden oluşan ‘stamppoten’ ile ‘poffertjes’ adı verilen ve üzerine pudra şekeri serpilerek yenen küçük krepler geleneksel lezzetler arasındadır. Bir liman ülkesi olduğu için genel olarak deniz ürünleri ve haşlanmış kırmızı et tercih edilirken, bira tüketimi en yaygın ülkelerdendir.

Hollanda’nın haring, stamppot, erwtensoep gibi birçok yerel lezzeti var. Sosis çoğu yemeğin demirbaşı, ayrıca Hollanda biralarıyla ünlü, deneyebileceğiniz birçok yerel bira çeşidi var. Özellikle Amstel ve Heineken en ünlüleri.

Stamppot

Hollandalılar ringa balığına haring diyor. Asıl olayı balığın küp küp kesilmiş soğanların ve turşunun yanında çiğ yeniyor olması. Tuzla marine edilerek hazırlanıyor, bir nevi bizim lakerdamız gibi. Ekmekli veya ekmeksiz tercih edebiliyorsunuz.

Haring – Ringa Balığı

ÜLKE ADETA BİR PEYNİR DİYARI..

Hollanda denilince ilk akla gelenlerden birisi de peynirlerinin çeşitliliği ve tüketilen peynir miktarının fazlalığıdır, her yıl, Hollandalılar ortalama 20 kg peynir yiyor. En ünlü çeşitler arasında Gouda, Edamer, Maasdam, Leiden, Grakaas, Roomano ve diğerleri bulunur.

Gouda, 19. yüzyıldan beri Hollanda’da en popüler peynirdir. Bu tür, oldukça sağlam, hatta kuru, tutarlı ve tanınabilir kokusu vardır. Bir başka ünlü peynir Maasdam, büyük delikler ve doymuş tatlı kokulu tadıyla tanınır. Kimyon ve karanfil ile yapılan Leyden peyniri gibi baharatlı lezzetlerin hayranları. Roomano nadir ve en pahalı peynirlerden biridir; 4 yıldan fazla olgunlaşır.

Burhan Coşkun
Instagram:
@gastronomikterim

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
İngiliz Mutfağı Nedir? Bir Bakışta İngiltere Mutfağı
Alman Mutfağı Nedir? Bir Bakışta Alman Mutfağı
Rus Mutfağı Nedir? Bir Bakışta Rusya Mutfağı
İtalyan Mutfağı Nedir? Bir Bakışta İtalya Mutfağı
Hint Mutfağı Nedir? Bir Bakışta “Hindistan Mutfağı”

4 thoughts on “Hollanda Mutfağı Nedir? Bir Bakışta Hollanda Mutfağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir