Bunları BilelimYEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Amerikan Mutfağı Nedir? Bir Bakışta ABD Mutfağı

Amerikan mutfağı denince akıllara sadece hamburger gibi fast food ürünleri gelse de ülkede çok kültürlü bir yaşamın olduğu unutulmamalıdır. Kakao, mısır, kırmızıbiber, patates, domates, fasulye, ayçiçeği, hindi gibi birçok ürünü dünya mutfağına kazandırmışlardır. 

Amerikan mutfağı; et ve balık yemekleri, makarna ve pizza gibi hamur işleri, yaygın sebze kullanımı, fıstık ezmesi ve barbekü sosları gibi her yemek çeşidine uygun sosları ile bilinmektedir. Amerikan mutfağının et çeşitleri kadar sosları da çeşitlilik göstermektedir.

Amerikalıların en çok tükettiği lezzetler elmalı pay, istiridye çorbası, Louisiana’nın bamya çorbası, etli pilav, istiridye ızgara, mısırlı börek, çilekli kek, pastırma (bacon), çavdar ekmeği, hamburger, şekerli ve sütlü içeceklerdir.  

Amerika toprakları geniş tarım arazileri ile kaplıdır. Bu nedenle et ve balık yemeklerinde bolca sebze kullanılmaktadır. Etler için barbekü pişirme tekniğini kullanan Amerikalılar, et tabaklarında mutlaka özel soslara da yer vermektedir. Gravy sos, Amerikan mutfağında et servisinde en çok kullanılan soslardan biridir.

Amerikalılar dana, domuz ve hindi etine bayılırlar. Kahvaltıda genelde domuz eti tercih eden Amerikalılar Domuz pastırmalı omlet olmadan güne pek başlamazlar. Dana ve hindi eti ise daha çok öğle ve akşam olmak üzere tüketilir. Hindi eti genelde kutlamalarda yahni şeklinde kullanılır. Özellikle Noel Yahnisi adını verdikleri hindinin içine kestaneli pilav doldurularak yapılan bir Amerikan lezzetidir. Amerikalılar etlerini genelde ızgara veya kızartma şeklinde yaparlar.

Amerikan mutfağının tatlı seçimi de oldukça lezzetlidir. Cupcake, brownie, donut, meyve aromalı puding ve marshmallow sadece Amerika topraklarında değil dünyada da en çok tercih edilen tatlı çeşitleridir.

Burhan Coşkun
Instagram:
@gastronomikterim

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
İspanya Mutfağı Nedir? Bir Bakışta İspanya Mutfağı
İran Mutfağı Nedir? Bir Bakışta İran Mutfağı
Hollanda Mutfağı Nedir? Bir Bakışta Hollanda Mutfağı
İngiliz Mutfağı Nedir? Bir Bakışta İngiltere Mutfağı
Alman Mutfağı Nedir? Bir Bakışta Alman Mutfağı
Rus Mutfağı Nedir? Bir Bakışta Rusya Mutfağı
İtalyan Mutfağı Nedir? Bir Bakışta İtalya Mutfağı
Hint Mutfağı Nedir? Bir Bakışta “Hindistan Mutfağı”

2 thoughts on “Amerikan Mutfağı Nedir? Bir Bakışta ABD Mutfağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir